logo

شماره پشتیبانی :85524-021

آیا فرش قرمز برای سرمایه گذاران صنعت گردشگری پهن می شود؟!

اگرچه گردشگری در ایران پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد و صنعت گردشگری به صورت بالقوه می‌تواند رشد و توسعه داشته باشد اما کارشناسان معتقدند برای تحقق این موضوع باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد. کشورهایی که جذابیت‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارند فرصت خوبی برای بدست آوردن ثروت بیشتر از طریق جذب گردشگر خارجی دارند و در این میان ایران با داشتن رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی می‌تواند بهره خوبی از شرایط موجود ببرد.

گران شدن سفر به ایران به‌دلیل تحمیل هزینه‌های غیرکارشناسی:

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی معتقد است تحمیل هزینه‌های غیرکارشناسی از سوی برخی سودجویان، هزینه سفر به ایران را افزایش داده و این امر مانع ورود گردشگران می‌شود.نصرالله پژمان‌فر با اشاره به اینکه به دلیل وجود محدودیت در برخی منابع توجه به ایجاد رونق در عرصه گردشگری به منظور درآمدزایی اهمیت زیادی دارد، گفت: عرصه میراث فرهنگی و گردشگری، مزیت کشورمان محسوب می‌شود و با نگاه ویژه در این زمینه می‌توان به درآمد خوبی دست یافت. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته به دلیل کسب درآمدهای نفتی به دنبال درآمدزایی در سایر بخش‌ها نبوده‌ایم، گفت: امروزه با توجه به تغییر نگاه افراد و تأکید رهبر انقلاب در حوزه گردشگری، تحولات مختلفی در حال شکل گیری در حوزه گردشگری است. وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم به جایگاه مطلوبی در بخش صنعت گردشگری دست یابیم نیازمند انجام اقدامات مختلفی هستیم، اظهارکرد: این اقدامات باید در حوزه قانون‌گذاری، اجرایی و غیره باشد؛ به عنوان مثال قوانین موجود باید تنقیح و به‌روزرسانی شود تا بتوان نیازهای قانونی در این عرصه را به حد مطلوب رساند.

وجود موانع مختلف بر سر راه سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری:

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران اعتقاد دارد باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد اما هم‌اکنون برخی از دستگاه‌ها سرمایه‌گذاران را درگیر روند پیچیده و زمان‌بر کاری می‌کنند.احمد اصغری با اشاره به اینکه تعدد دستگاه‌های متولی در بخش گردشگری موجب شده تا فعالان در حوزه بلاتکلیف بوده و با گستره‌ای از تصمیمات روبرو شوند، گفت: تعدد دستگاه‌های متولی با نقشه راه حوزه گردشگری در تناقض است زیرا عده‌ای برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه می‌کنند وبرخی دیگر به وزارت صنایع می‌روند که این امر قابل تأمل است و جای رسیدگی دارد.رییس کمیسیون گردشگری اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: خوشبختانه افق در نظر گرفته شده در برنامه توسعه ششم، بر جایگزینی صنعت گردشگری بجای صنعت نفت تأکید دارد.

تعدد دستگاه‌های متولی در حوزه گردشگری مانع ایجاد رونق در این صنعت:

وی تعدد دستگاه‌های متولی و تصمیم‌گیر در حوزه گردشگری را مانعی برای ایجاد رونق در این صنعت دانست و افزود: وقتی وزارتخانه‌هایی مانند صنعت، معدن و تجارت و غیره در این حوزه تصمیم‌ می‌گیرند ولی مسئول اصلی معاونت ریاست جمهور تلقی می‌شود، نمی‌توان شاهد عملکرد خوبی بود.

وجود موانع مختلف بر سر راه سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری:

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: تراز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حد یک وزارتخانه است و می‌توان برای رسیدن به هدف مطلوب در این حوزه، سازمان میراث فرهنگی را به یک وزارتخانه تبدیل کرد. پژمان‌فر ضمن تأکید بر اینکه به دلیل تحمیل هزینه‌های غیرکارشناسی از سوی برخی سودجویان هزینه سفر به ایران افزایش داشته است، تصریح کرد: این امر نه تنها مانع ورود گردشگران می‌شود؛ بلکه ریزش شدید گردشگری خارجی را در پی دارد. وی افزود: برای رفع مشکلات و کاهش هزینه سفر نیازمند نظارت و رصد دقیق در حوزه گردشگری هستیم.رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صدور بخشنامه‌های مختلف به منظور ایجاد انگیزه در تورگردانان را اقدامی سازنده دانست و خاطرنشان کرد: البته صرف قانون‌گذاری و صدور بخشنامه نمی‌تواند باعث رونق شود و باید در اجرا نیز اقدامات خوبی انجام شود.

روادید فرودگاهی، گامی در جهت تسهیل ورود گردشگران خارجی

وی با اشاره به اینکه ایران‌هراسی دشمنان نتوانسته تاثیر جدی بر ورود گردشگران خارجی به کشورمان بگذارد، اظهار کرد: هم اکنون گردشگران خارجی از کشورهایی مانند آمریکا، آلمان و غیره وارد کشور می‌شوند.اصغری با بیان اینکه همه دستگاه‌ها در حال تلاش به منظور رفع مشکلات هستند، افزود: به عنوان مثال در حال حاضر در 9 فرودگاه مانند امام خمینی(ره)، شیراز، اصفهان و غیره روادید فرودگاهی به 3 ماه صادر می‌شود که نقش بسزایی در شکوفایی این صنعت دارد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران ضمن تاکید بر اینکه بخش خصوصی می‌تواند با جذب سرمایه‌گذار برخی از مشکلات این حوزه را رفع کند، گفت: برخی از دستگاه‌ها بجای اینکه از سرمایه‌گذاران گردشگری حمایت شود، آنها را درگیر روند پیچیده و زمان‌بر کاری می‌کنند؛ لذا بر اساس نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب مبنی بر "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد؛ نه اینکه مانع ایجاد شود.

ضرورت تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری در مجلس شورای اسلامی:

وی با اشاره به اینکه بزرگترین پارلمان بخش خصوصی، خواهان تشکیل کمیسیون ویژه برای حوزه گردشگری در مجلس شورای اسلامی است، اظهار کرد: با تشکیل این کمیسیون می‌توان مشکلات این صنعت را پیگیری کرد تا نتیجه مطلوبی از این صنعت مهم بدست بیاید.اصغری با بیان اینکه هزینه سفر به ایران به دلایل مختلف افزایش داشته است، تصریح کرد: هزینه خدمات حمل و نقل و اقامت مسافران از جمله دلایل گرانی سفر به سرزمین کهنی همچون ایران است و این امر درحالی رخ می‌دهد که خدمات ارائه شده نیز مطلوب نیست.رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران ضمن اشاره به صدور بخشنامه‌های مختلف به منظور ایجاد انگیره در بین فعالان حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: بخشنامه، دستورالعمل است؛ از این رو باید به قانون تبدیل شود تا برای همه لازم الاجرا باشد.

علاقه‌مندی سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در ایران به دلیل افزایش تقاضا سفر:

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی معتقد است کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری ایران علاقه‌ زیادی دارند و این مهم به دلیل افزایش تقاضای سفر به کشورمان است.علی باقر نعمتی زرگران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه امروزه صنعت گردشگری در تمام دنیا مورد توجه دولت‌ها است، گفت: رونق در این بخش موجب اشتغالزایی مناسبی می‌شود لذا این امر در دستور کار مسئولان کشورمان قرار دارد.مدیر کل بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه دورکردن فعالان عرصه گردشگری از پیچیدگی‌ها و بوروکراسی‌های اداری و ارائه تسهیلات یکی از اقدامات کشورهای موفق در راستای رونق بخشی به این صنعت است، اظهار کرد: هماهنگی دستگاه‌های مختلف کاری دشوار است و هنوز این مهم به صورت جدی شکل نگرفته ولی با توجه به اهمیت صنعت گردشگری تمام نگاه‌ها به سمت کمک به این حوزه است. وی با اشاره به اینکه صدور بخشنامه‌های تشویقی برای جذب گردشگر بیشتر می‌تواند تاثیر خوبی در این حوزه داشته باشد، ادامه داد: به عنوان مثال بخشنامه‌ ای در حوزه گردشگری صادر شده که آژانس‌های گردشگری را ملزم می‌کند در ازای برگزاری چندین تور خارجی، اقدام به جذب گردشگر خارجی کنند که در میان فعالان در این عرصه به بخشنامه 150 معروف است؛ این بخشنامه نمونه یکی از سیاست‌های موفق کشورهایی مانند مالزی است، البته نباید فراموش کرد که هماهنگی بخش‌های مختلف برای اجرای چنین بخشنامه‌هایی ضرورت دارد.

افزایش هزینه سفر به ایران، نتیجه کمبود زیرساخت‌ها:

نعمتی زرگران ضمن تأکید بر اینکه هم اکنون هزینه سفر به ایران بالا بوده و این امر با مقایسه قیمت‌های جهانی برای انتخاب مقصد گردشگری قابل مشاهده است، تصریح کرد: دلایل مختلفی برای افزایش هزینه وجود دارد ولی هزینه اقامت، افزایش تقاضا برای سفر، کمبود زیرساخت‌ها، محدودیت پروازهای هواپیمایی، تغییر نرخ ارز و غیره از جمله مهمترین دلایل افزایش هزینه‌ها است. مدیر کل بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: خوشبختانه در حال حاضر تقاضا برای سفر به کشورمان رو به افزایش است و در این میان گردشگران عراقی و آذربایجانی در صدر جدول گردشگران وارد شده به ایران قرار دارند.

گردشگران عراقی و آذربایجانی در صدر جدول گردشگران وارد شده به ایران

وی با بیان اینکه علاقه‌مندی برای سرمایه‌گذاری دربخش گردشگری از سوی کشورهای خارجی بالاست، اظهار کرد: بازار ورود گردشگر به ایران رونق دارد و امروزه برخی از هتل‌ها در تهران در سراسر روزهای یک سال مملو از مسافر بوده و ظرفیتشان تکمیل است که در مقایسه با سایر کشورها، نشان دهنده جایگاه خوب ایران است. نعمتی زرگران با اشاره به اینکه کشورهایی مانند ترکیه، چین، تایلند، مالزی، آلمان، ایتالیا، اتریش، اسپانیا، هلند از جمله کشورهایی هستند که علاقه‌مند سرمایه‌‌گذاری در کشورمان هستند، ادامه داد: برای سرمایه‌گذاری سعی شده تسهیلات قانونی ارائه شود تا این صنعت با رونق بیشتری مواجه شود.

شاهین گشت

خانه ملت

95/5/30

مقالات مرتبط


    خروج دلارهای ایرانی از کشور با ارسال گردشگر به کشورهای خارجی

    به طور کلی ارسال گردشگر برای یک کشور مفید نیست چراکه موجب خروج ارز از کشور می شود اما جذب گردشگر برای اقتصاد کشور مفید است.

    خدمات رسانی ضعیف گردشگری ترکیه به گردشگران ایرانی

    خدمات ضعیف بخش گردشگری ترکیه به گردشگران ایرانی از مدت‌ها پیش موضوع اعتراض بسیاری از ایرانی‌هایی بود که ترکیه را به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کردند.هواپيمايي تركيه از مدت‌ها پيش فرودگاه‌هاي خارج از شهر را با هدف افزايش درآمد حمل‌ونقل از گردشگران ايراني، انتخاب كرده و مذاكره بر سر انتقال اين فرودگاه‌ها با طرف‌هاي ترك هنوز به نتيجه نرسيده است.