logo

شماره پشتیبانی :85524-021

قرارداد خرید 60 فروند هواپیما بین شرکت آسمان و بوئینگ امضا شد

96/1/16

قرارداد خرید 60 فروند هواپیمای مسافری 737 مکس بین شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت بوئینگ در تهران به امضا رسید.

با لغو تحریم های ظالمانه و اجرایی شدن برجام در مجموع قرارداد خرید 260 فروند هواپیکای نو با شرکت های ایرانی و شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر منعقد شده تا به تدریج وارد ناوگان هوایی ایران شود.

شاهین گشت: این قرارداد پس از یک سال مذاکره بین شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت بوئینگ با حضور نمایندگان این شرکت در تهران به امضا رسید.

شاهین گشت

طبق قراردادی که منعقد شده قرار است این هواپیماها از سال 2019 به تدریج به شرکت هواپیمایی آسمان تحویل شود و در سال یاد شده، 5 تا 10 فروند بوئینگ 737 تحویل شرکت آسمان خواهد شد.هواپیمای بوئینگ 737 یک هواپیمای مسافری 130 نفره است و یکی از مناسب ترین هواپیماها برای پروازهای داخلی و منطقه ای محسوب می شود که می توانند بیش از 4500 کیلومتر پرواز کند و با ورود این هواپیماها به ناوگان هوایی آسمان ظرفیت صندلی این شرکت بیش از 8 هزار صندلی افزایش می یابد.

پیش از این شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز برای خرید 80 فروند هواپیما بوئینگ با این شرکت اواخر سال گذشته قرارداد امضا کرد و قرار است از سال 2018 تحویل این هواپیماها به ایران ایر آغاز شود.

تاکنون شرکت ایرباس سه فروند هواپیمای 321 و 330 را تحویل ایران ایر داده است و بزودی 3 فروند هواپیمای ای تی آر نیز از طرف این شرکت زیر مجموعه ایرباس تحویل ایران ایر خواهد شد.

اوایل مهرماه سال گذشته بود که اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ داد.

با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت های بوئینگ و ایرباس با مدیران شرکت اسمان و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید و در نتیجه قرارداد خرید 60 فروند هواپیما با آسمان و 80 فروند هواپیما با ایران ایر به امضا رسید.

صنعت هوایی کشور در سال های گذشته به واسطه تحریم های ناعادلانه که به بهانه های واهی علیه کشورمان اعمال شده بود، بازسازی و نوسازی نشده بود و متخصصان صنعت هوایی ایران در سال های گذشته در شرایط بسیار سخت به دلیل نبود دسترسی آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی های شان توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند، کاری که شاید به نظر آسان برسد، اما مسئولیتی بس دشوار و سنگین بود.

منبع: ایرنا

مقالات مرتبط