logo

شماره پشتیبانی :85524-021

نقش موبایل در صنعت گردشگری | تاخیر فازی قابل توجه به اینترنت در ایران

95/10/8

آمارهای بین المللی نشان می دهد که بیش از 25 درصد از کل درآمد سفر اروپایی ها در سال 2015 مستقیما از اپلیکیشن های موبایلی آمده است.

شاهین گشت: ایران کشوری است با جاذبه های گردشگری بسیار که نه تنها برای گردشگران خارجی قابل توجه است، بلکه مردمان این سرزمین را نیز به دیدن گوشه و کنار خود می خواند. با این حال، این میراث ناملموس ایران است که بیشتر گردشگران خارجی به امید دیدن آن به ایران سفر می کنند؛ و به تازگی ایرانی ها هم با رفتن به روستاهای تاریخی مثل ابیانه، ماسوله و قلعه رودخان و شرکت در مراسم گلاب گیری اردیبهشت ماه، نوع دیگری از تجربه را برای خود رقم می زنند. اگر سفرهای تفریحی، خرید و بازارهای سنتی را هم بر این مجموعه زیبایی ها و دیدنی ها بیفزاییم، فرصت های بسیاری در انتخاب سفر خواهیم داشت.

شاهین گشت

اینترنت و تجارت الکترونیکی

تجربه جهانی نشان داده که اینترنت و تجارت الکترونیکی راهکاری با اولویت بالا در توسعه گردشگری است. اطلاعات موجود در اینترنت باعث شده کیفیت و نحوه ی ارائه و دریافت خدمات گردشگری و هتلداری کامل دگرگون شود. در آمارهای جهانی این موضوع خود را آشکار می کند؛ برای نمونه فقط در سایت TripAdvisor بیش از 170 میلیون نقد و نظر در مورد هتل ها وجود دارد که توسط کاربران نوشته شده اند؛ این نظرها و امتیازها کمک می کند تا کاربر بعدی با آگاهی، مقصد سفر و هتل مورد نظر را انتخاب کند. همچنین در سال 2013 نزدیک به 70 درصد از گردشگران بدون در نظر داشتن مقصد معین به جست وجوی اینترنتی برای هتل یا حتی شهر مورد نظر اقدام کرده اند؛ در این بین 40 درصد از اروپایی ها به صورت آنلاین این جست وجو را انجام می دهند. انتخاب مقصد و رزرو هتل به قدری به اینترنت وابسته است که اکنون گفته می شود تنها 27 درصد از هتل داران قبل از ورود مسافران شان با آن ها در تماس بوده اند. و همه امور مربوط به رزرو، اینترنتی انجام گرفته است.

شاهین گشت

تاخیر فازی قابل توجه به اینترنت در ایران

ولی در ایران، صنعت با تاخیر فازی قابل توجه به امکاناتی که اینترنت در اختیارش می گذارد توجه نشان داده؛ در حالی که جهان با تغییر زمین بازی، از لپ تاپ و کامپیوترهای متصل، گذر کرده و صنعت گردشگری را مستقیما کف دست گردشگر قرار داده است؛ درون اپلیکیشن های موبایلی.

نقش موبایل در صنعت گردشگری نیز روز به روز پررنگ تر می شود و سرعت، راحتی و در دسترس بودن اپلیکیشن های جست و جوی مراکز گردشگری و اقامتی، به انتخاب بهتر کمک می کند. مراجعه به آمارهای بین المللی نشان می دهد که بیش از 25 درصد از کل درآمد سفر اروپایی ها در سال 2015 مستقیما از اپلیکیشن های موبایلی آمده است. (همان منبع)

استفاده از چنین امکاناتی، پیش از تجربه مستقیم، تصویری از مقصد در اختیار کاربر قرار می دهد تا با استفاده از نظرات مسافران پیشین و کارشناسان گردشگری، تجسم سفر باورپذیرتر باشد و سفر با اطمینان قبلی بیشتری همراه شود و در کل با فراهم کردن امکان مسافرت بیشتر، خود به خود به تصحیح چرخه معیوب «نبود مسافر-خدمات نامناسب» کمک شایان توجهی می کند.

در دوره ای که اقتصاد کشور هر چه بیشتر به اهمیت صنعت گردشگری توجه نشان می دهد و فرصت بی نظیری که این صنعت در توسعه اقتصادی، رشد درآمد ناخالص داخلی و از همه مهم تر ایجاد اشتغال دارد، اگر قیمت تمام شده سفر با استفاده از ت تکنولوژی های نوین کاهش یابد، در نتیجه استقبال بیشتری از سوی گردشگران خواهد شد. بنابراین حرکت هر چه سریع تر در آنلاین و موبایلی کردن فرایند سفر اهمیت ویژه ای می یابد و ضروری است که با جهشی سریع عقب ماندگی تاریخی را جبران کنیم.

شاهین گشت

منبع: خبر آنلاین

مقالات مرتبط


 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • ارایه یارانه بسته سفر و برگزاری تورهای ارزان قیمت از نیمه دوم سال

  معاون گردشگری کشور گفت: دفاتر خدمات مسافرتی در این باره توجیه شده اند که ما یارانه سفر را به آژانس ها می دهیم و در نهایت قیمت سفر به 7 استان کشور پایین تر می آید و این طرح را به 7 استان کمتر شناخته شده کشور شامل کرمان، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کردستان ابلاغ کرده ایم.

 • راهنمای کامل ملزومات سفر

  اگر قصد دارید سفری دل چسب داشته باشید و تجیهیزات کاملی را داشته باشید، باید تمام مواردی که ما به شما خواهیم گفت را در نظر بگیرید و . مطمئنا شما هم دوست دارید از تک تک لحظات سفر لذت ببرید کوله سفر را ببندید و این بار همراه مجله گردشگری شاهین گشت با یک کوله‌بار پر از خاطره‌ی خوب از خانه برگردید.

 • صدور روادید اینترنتی جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی آغاز شد

  امکان دریافت روادید جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی ظرف سه روز از طریق رایانه فراهم شد.