logo

شماره پشتیبانی :85524-021

نقطه ی مرکز ایران کجاست؟

96/11/28

با توجه به تحقیقات انجام شده، نقطه مرکز ایران در مرکزی ترین شهر ایران یعنی استان یزد قرار دارد.
در استان یزد ساعت مارکار در کنار مجموعه بناهای مارکار واقع شده که با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد دقیقا در مرکزی ترین نقطه ایران واقع شده است. این شهر همواره بیانگر هنر و معماری های نوین ایران بوده، این بار هم با ساخت چنین ساعتی درست در وسط کشور ثابت کرد که شهری تاریخی و با شکوه است.

شاهین گشت
تاریخچه ساعت مارکار
شهرداری شهر یزدی در سال ۱۳۱۳ تصمیم به ساخت بنایی به رسم یاد بود از شاعر پر آوازه ایرانی حکیم ابولقاسم فردوسی گرفت. در ابتدا این بنا در میدان پهلوی این شهر تاسیس شد. اما چندی بعد با مکان این بنا مخالفت شد در نتیجه تصمیم به تخریب آن را گرفتند. سرانجام در سال ۱۳۱۵ مکان ساخت ساعت فردوسی تعیین شد، و آن را در میدان مارکار شهر یزد تاسیس نمودند. ساخت این بنا در سال ۱۳۲۱ به پایان رسید. به دلیل این که ساخت این ساعت توسط فردی به نام ، “پشوتن‌جی دوسابایی مارکار” صورت گرفت به رسم احترام نام ساعت به مارکار تغییر کرد و هم چنان با این نام در جهان مشهور می باشد.

ساعت مارکار، یک ساعت عمومی می باشد که در سطح شهر یزد قرار گرفته است. این ساعت در مرکزی ترین نقطه ایران واقع شده به همین جهت از آن به عنوان نقطه وسط ایران یاد می شود. مکانی که برای ساخت مجدد این ساعت در نظر گرفته شد در کنار مجموعه مارکار در میدان مارکار شهر یزد بود، این مجموعه شامل بناهای دیگری مانند یک مدرسه و پرورشگاه که نام آنها هم به ماکار مشهور است، هر دوی این بناها را هم فردی زرتشتی به نام پشوتن‌جی دوسابایی مارکار که ساکن کشور هند بود ساخته است، او فردی خیرخواه بود و به هزینه خود تمامی این مجموعه ها را در شهر یزد تاسیس نمود و مردم شهر یزد به رسم یاد بود نام او را بر روی این مجموعه قرار دادند.

معماری ساعت مارکار
معماری ساعت مارکار مربعی شکل بوده و ارتفاعی به اندازه ی چهار متر دارد. بخش های اصلی ساعت مارکار عبارت از پایه، بدنه ی برج و کلاهک بالای برج است. از لحاظ مختصات جغرافیایی، شهر یزد به خصوص میدان مارکار، دقیقا مکانی که ساعت مارکار قرار گرفته است نقطه وسط ایران می باشد. صحبت هایی بین مردم این شهر وجود دارد، بر این اساس که هنگام تخریب بنا برای بار اول مقداری طلای در آن نهفته شده است. اما هنوز هیچ سند مشخصی مبنی بر این صحبت ها وجود ندارد و تنها خیال و تصوری بین مردم این شهر است. ساخت این ساعت هفت سال طول کشید. به نقل از برخی منابع همچنان هزینه های جانبی برای تعمیر و مرمت این مجموعه بناها از پول هایی خیر زرشتی که برای این بناها اختصاص داده بود برداشته می شود.
حکاکی های روی بدنه ساعت مارکار
بر روی بدنه ساعت تاریخی ماکار اشعاری حکاکی شده است که این اشعار از زبان یک شاعر بومی سروده شده است.

حکاکی های دیگری هم بر روی بدنه این ساعت تاریخی وجود دارد که شرح حالی از قدمت ساعت و نام سازنده آن که پشوتن‌جی دوسابایی مارکار بوده می باشد. حروفی مشابه با حروف ابجد بر روی بدنه ساعت نشان دهنده زمان به اتمام رسیدن ساخت این ساعت می باشد. گویی ساعت ۱۳:۲۰ بوده است. یک نکته ی جالب دیگر این است که حرکت عقربه های ساعت مارکار مخالف حرکت اتومبیل ها می باشد.

طبق گفته مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد، ساعت ماکار هفته ای یکبار کوک می شود. موتور این ساعت که در بالای برج قرار دارد با گذشت حدود ۷۰ سال همچنان سالم است. برای کوک کردن ساعت بایداز راه پله های موجود در ساعت به بالای برج برویم. ساعت ماکار به عنوان یک اثر تاریخی از شهر یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دسترسی به ساعت تاریخی مارکار
برای دسترسی به این بنای تاریخی باید به تقاطع بلوار بسیج و خیابان آیت الله کاشانی بروید، سپس میدان ماکار و ساعت ماکار نمایان می شوند. می توانید در مرکزی ترین نقطه ایران در شهر یزد بایستید و لذت ببرید.

مقالات مرتبط