logo

شماره پشتیبانی :85524-021

نکاتی که ایرلاین ها از مسافران مخفی می کنند !

96/05/05

خیلی وقت ها بدون هیچ تحقیقی جانمان را به ایرلاین ها می سپاریم و هیچ اطلاعی هم از پیشینه ی کاری خدمه ی آن ها نداریم حتی نمی دانیم نکاتی هم وجود دارند که آن ها با ما در میان نمی گذارند، احتمالا اعتقاد دارند که اطلاع نداشتن مسافران از این نکات بهتر است و استرسشان را کمتر می کند

پیچ های هواپیما

در پروازها ممکن است پیچ و مهره های بدنه ی هواپیما گم شده و از هواپیما جدا شود، نبود ۱۰ پیچ در بدنه ی هواپیما مشکلی ایجاد نمیکند. حال توجه داشته باشید که ما نمی دانیم که تیم تعمیر و نگهداری از هواپیمایی که سوارش هستیم چقدر با دقت عمل می کنند و آیا اصلا پیچ های گم شده کنار هم هستند یا خیر! در اینجا تنها می توان به تیم حفاظتی هواپیما اعتماد کرد.

شاهین گشت

ماسک های اکسیژن

همه ی ما شنیده ایم که در هنگام بروز مشکل از محفظه های بالایی هواپیما، ماسک های اکسیژن خارج می شوند تا مسافران دچار مشکلات کمتری شوند اما اغلب نمی دانیم که این ماسک ها نهایتا می توانند ۱۵ دقیقه اکسیژن در اختیار ما قرار دهند و اگر در مواقع اضطراری نیاز به اکسیژن بیشتری داشته باشیم، این ماسک ها نمی توانند کمکی به ما کنند. اما بابت این موضوع نگران نباشید زیرا در ارتفاع پایین تر از ۱۰،۰۰۰ فوت (حدود ۳ کیلومتر) نیاز به ماسک اکسیژن نخواهید داشت. نکته ی آخر این که اکسیژنی که در اختیار خدمه ی پرواز قرار می گیرد بسیار زیادتر است و آن ها در مواقع اضطراری کپسول هایی را با خود حمل می کنند تا بتوانند به مسافران یاری برسانند.

شاهین گشت

در هواپیما آب ننوشید

باکتری ها در آب آشامیدنی هواپیماها می توانند گاهی ۱۰۰ برابر مقدار مجاز برای نوشیدن باشند. این تحقیقات در ۱۴ هواپیمای مختلف انجام شد.با انتشار این موضوع در سال ۲۰۰۴، سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده از ۳۲۷ هواپیما نمونه برداری کرد و متوجه شد این موضوع تا حدودی صحت دارد به همین خاطر از مواد ضد باکتری در آب آشامیدنی هواپیماها استفاده می شود تا حداقل تعدادی از باکتری ها را از بین ببرند. پیشنهاد می کنیم تا می توانید در هواپیما آب نخورید و اگر مجبور بودید هم مقدار آب را به حداقل برسانید.

شاهین گشت

امنیت سرویس های بهداشتی

درب سرویس های بهداشتی از بیرون نیز باز می شوند. با آن که درب ها به ظاهر قفل می شوند اما خدمه می توانند درب سرویس بهداشتی را باز کنند. این امکان برای امنیت مسافران تعبیه شده، اگر وقتی در سرویس هستید دچار حمله ی قلبی شوید یا فرزندتان در این مکان گیر کند از این قابلیت درب ها استفاده شده و مسافران را نجات می دهند.

از وجود جلیقه نجات مطمئن شوید

شاید توجه نکرده باشید اما برخی از مسافران دوست دارند از هواپیما سوغاتی تهیه کنند! گاها دیده شده که مسافران جلیقه های نجاتشان را با خود می برند و خدمه نیز در هنگام تمیز کردن متوجه نبود جلیقه ی نجات نمی شوند. بنابراین اگر به وجود جلیقه ی نجاتتان خیلی حساس هستید پیشنهاد می کنیم پیش از حرکت از وجود آن مطمئن شوید.

شاهین گشت

غذا و خوراکی های هواپیما

شاید جالب باشد بدانید که خلبانان غذایی جداگانه و منحصر به فرد دریافت می کنند زیرا غذای هواپیماها اغلب خوب و مرغوب نیست و گاها باعث مسمومیت می شود. بازرسان FDA که سلامت غذاهای هواپیماها را بررسی می کنند طی یک تحقیقات چهار ساله با ۱۵۰۰ مورد نقض مواد بهداشتی در خوراکی های موجود در هواپیماها مواجه شدند. موارد نامناسبی که آن ها دیدند شامل آلودگی زیاد سالن، وجود موش، آلودگی دستان کارکنان و... می شد. با این اوصاف خوب است که می دانیم خلبانان مواد غذایی جداگانه دریافت می کنند و طی سفر مسموم نمی شوند اما آیا وضعیت مسافران اهمیتی ندارد؟

شاهین گشت

ایمنی هواپیماها

خیلی اوقات تصور می کنیم که هواپیماهای تجاری و مسافربری از لحاظ امنیت در یک سطح قرار دارند اما واقعیت چیز دیگری است، اکثر مواقع هواپیماها به صورت قراردادی با ایرلاین ها کار می کنند به همین خاطر دیده می شود که هواپیماهای تجاری و مسافربری به یک صورت مراقبت و نگهداری نمی شوند. بنابر تحقیقاتی که روی هواپیماهای آمریکا در ۱۰ سال اخیر انجام شده، متوجه شدند که همه ی تلفاتی که در هواپیماها رخ داده یک نکته ی مشترک داشتند و آن هم نظارت مسئولان محلی و یکسان نبودن سطح ایمنی هواپیماها بوده است. در سال ۲۰۰۹ خبرگزاری وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) اعلام کرد که حوادث هوایی بیشتر در خطوط هوایی کوچک رخ می دهد و امکان وقوع حادثه در ایرلاین های بزرگ و مشهور بسیار کمتر است. این خبرگزاری اعلام کرد که حوادثی که در شرکت های هواپیمایی کوچک رخ می دهد حدودا ۱۰ برابر میزان حوادث ایرلاین های بزرگ است. بدون شک همه ی خلبانان آموزش های بسیار سخت و گسترده ای را پشت سر گذاشته اند اما از یاد نبرید که شاید آن ها تجربه ی کافی برای پروازهای تجاری را نداشته باشند. همه ی این موارد دست به دست هم می دهند تا ایمنی ایرلاین های مختلف و هواپیماهای تجاری و مسافربری باهم متفاوت باشند.

وضعیت بهداشتی بالشت و پتوها

در هواپیماها برای نیاز مسافران بالشت ها و پتوهایی قرار می دهند تا در سفرهای طولانی مدت، رفاه بیشتری برای مسافران فراهم باشد اما نکته ای که درباره ی این وسایل نمی دانید تمیز نبودن آنهاست، این وسایل به ندرت شسته می شوند. شاید در نگاه اول آن ها را تمیز و بسته بندی شده ببینید اما لازم است بدانید که حتما قبل از شستشو چند نفر دیگر پیش از شما نیز از آن ها استفاده کرده اند. پیشنهاد می کنیم که اگر سرمایی هستید حتما پتوی مسافرتی داشته باشید.

شاهین گشت

میز غذاخوری آلوده

در هواپیماها و در پشت هر صندلی میزی تاشو و کوچک قرار دارد که برای غذاخوردن یا مطالعه ی مسافرین استفاده می شود حتی گاهی ما بین این میز و صندلی مجله یا روزنامه هایی را هم برای مطالعه قرار می دهند. شاید تا به حال فکرش را هم نکرده باشید اما این میزها بسیار آلوده هستند و بدون شک تعداد زیادی از مسافران از آن ها استفاده کرده اند، اگر خدمه در امر نظافت سهل انگار باشند میزان آلودگی این میزها بیشتر هم می شود. تحقیقات انجام شده روی هواپیماها مشخص کرده که این میزها از آلوده ترین مکان ها در هواپیماها هستند و افراد زیادی آن ها را لمس می کنند. پیشنهاد می کنیم کمتر از این میزها استفاده کنید.

شاهین گشت

دستگیره های هواپیما

اگر در هواپیما کمی با دقت تر به گوشه و کنار نگاه کنید متوجه حضور دستگیره هایی می شوید که از این سو و آن سوی دیواره ی هواپیما بیرون زده اند، شاید با خود فکر کنید که طراح هواپیما بی سلیقگی کرده و در جای نامناسب دستگیره نصب کرده اما وجود این دستگیره ها بی حکمت نیست. در حقیقت آن ها را نصب کرده اند تا در زمان هرج و مرج و نا آرامی در پرواز، خدمه بتوانند آن ها را نگه داشته و بهتر عکس العمل نشان دهند. دستگیره هایی که در کنار درب های اضطراری نصب شده هم برای استفاده ی خدمه است، در این مواقع آن ها دو سمت درب قرار می گیرند و یکی یکی مسافران را از هواپیما تخلیه می کنند.

چراغ هواپیما

در هنگام سفرهای شبانه، نورهایی در کابین مسافران روشن می شود که اغلب لرزان هستند، شاید با دیدن آن ها فکر کنید که خدمه قصد دارند شما را خواب آلود کنند یا آن ها را قرار داده اند تا شما راحت تر مطالعه کنید اما این افکار اشتباه است، وجود این چراغ ها کاملا با هدف است، آن ها کمک می کنند که چشمان شما آسان تر به نور و تاریکی عادت کند زیرا در سفرهای هوایی زیاد پیش می آید که سرعت پرواز باعث تغییر ناگهانی نور شود.

شاهین گشت

مقالات مرتبط


    درشت اندام ها با این هواپیماها رؤیایی تر سفر کنند

    سفر هوایی برای افرادی که اندامی درشت و چاق تری دارند به زودی راحت تر می شود، شرکت کانادایی ‏Bombardier‏ ، هواپیمایی جدید ساخته است که صندلی های میانه آن 19 اینچ است – حداقل سه سانتی متر ‏بزرگتر از صندلی های فعلی که در هواپیماهای ایرباس ‏A319‎‏ وجود دارد. راهروی رفت و آمد و صندلی های کنار پنجره نیز ‏عریض تر خواهند بود.‏ ‏‏

    سرعت قطار های هندی از هواپیماهای مسافربری بیشتر است

    شرکت آمریکایی HTT که در زمینه پیاده سازی این خط آهن با سرعت 1200 کیلومتر بر ساعت فعالیت می کند، قصد دارد مذاکراتی را با مقامات هندی برای اجرای این طرح در این کشور آغاز کند.