logo

شماره پشتیبانی :85524-021

نکات ضروری سفر جاده ای در زمستان

در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

95/11/16

shahin gasht

شاهین گشت: برای آنکه سفر خوبی را در زمستان تجربه کنید باید نسبت به وسایل مورد نیاز خود آگاهی داشته باشید. داشتن وسایل اضافه کوله بارتان را سنگین می کند و شاید حتی وسایل اصلا به کارتان نیایند. در ادامه به وسایلی که باید در سفر زمستانی به همراه داشته باشید اشاره می کنیم و نکاتی را در مورد آنها با شما در میان می گذاریم. کافیست تا این نکات را به کار گیرید و کوله باری مناسب را برای سفر زمستانی خود آماده کنید.

آنچه که در مورد سفرهای جاده ای در زمستان نقش پررنگ تری به خود می گیرد، امنیت است. چیزی که در این سفرها اهمیت دارد تنها پیمودن جاده و چرخش لاستیک خودرویتان نیست بلکه در این مواقع لایه ای از برف و یخ ممکن است میان لاستیک وسیله و سطح جاده جدایی بیاندازند و حرکت شما را مختل کند. علاوه بر این سفر در زمستان نیاز به تجهیزاتی دارد که باید به آنها توجه کنید. در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- در خودروی خود علاوه بر لوازم معمول سفر، وسایل و تجهیزات دیگری نیز داشته باشید. این وسایل در زمان خرابی ماشین و یا توقف آن در هوای سرد بسیاری از مشکلات شما را برطرف می کنند. پس در میان وسایل خود، یک جفت دستکش گرم، شلوار مناسب زمستان، یک جفت کفش ساق بلند یا چکمه، یک پتو، چراغ قوه با باتری اضافه، کابل ضخیم، یک تیغه برف پاک کن اضافه، ضد یخ و زنجیر چرخ را بگنجانید. همچنین مقداری تنقلات و خشکبار در دسترس داشته باشید تا در صورت طولانی شدن مشکل از تغذیه ی مناسبی بهره مند شوید. یادتان باشد که این وسایل باید در دسترس قرار گیرند و بدون پیاده شدن از ماشین بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

۲- چکاپ فنی خودرو یک عامل حیاتی در همه ی مسافرت ها ست که در زمستان باید بیش از سایر فصول مورد توجه قرار گیرد. حتما قبل از انجام سفر از یک مکانیک متخصص بخواهید که ماشین شما و به ویژه سلامت و مناسب بودن لاستیک هایتان را بررسی کند و مشکلات احتمالی آن را برطرف سازد.

۳- مهم ترین نکته ی رانندگی در هوای برفی این است : ” ببینید و دیده شوید “. برای این کار لازم است که چراغ های عقب و جلوی خودرویتان کاملا تمیز باشد تا به وسیله ی نور آنها بتوانید اتفاقات در جاده را ببینید و به دیگر رانندگان نیز حضور خود را اعلام کنید. حتما از نور پایین استفاده نمایید تا دید سایر رانندگان را دچار اختلال نکنید. شیشه ها نیز نقش مهمی در حس دیداری شما دارند. اگر مجبور به توقف شدید قبل از ادامه ی مسیر برف ها را تمیز کنید تا به هنگام حرکت دچار مشکل نشوید.

۴- از سرعت خود بکاهید. بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که به هنگام رانندگی در یخ بندان و برف باید تا ۵۰ درصد سرعت خود را کاهش دهید تا امنیت خود را حفظ کنید. سعی کنید فاصله ی مناسبی با خودروی جلویی داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید عکس العمل مناسبی از خود نشان دهید.

۵- ممکن است پل هایی نیز در مسیر شما وجود داشته باشند. معمولا این پل ها روکشی مناسب با سطح جاده دارند و آسفالت هستند اما در مواردی که غیر از این باشد باید احتیاط بیشتری به خرج دهید چرا که سطح بسیار لغزنده تری از جاده در انتظار شماست.

۶- ممکن است وسیله ی نقلیه ی شما بسیار مدرن و دارای ویژگی های خاصی باشد اما خیلی هم به آنها مطمئن نباشید. در شرایط برفی و یخ بندان این مهمارت و تسلط شما در رانندگی است که به کمک شما می آید.

۷- برخی کارشناسان ایمنی توصیه می کنند که در آب و هوای برفی یک تخته نیز به همراه داشته باشید تا در صورت گیر کردن در برف بتوانید آن را زیر لاستیک ها بگذارید و از شرایط بد خلاص شوید.

۸- در صورتی که در برف گیر کردید و یا مجبور به توقف شدید ترجیحا تا برطرف شدن مشکل در ماشین خود بمانید. اگر اطمینان دارید که لوله اگزوز با برف یا گل مسدود نشده است می توانید با روشن نگه داشتن ماشین خود را گرم نگه دارید. برای این کار پنجره هارا ببندید و حداقل در هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه ماشین را روشن بگذارید.

۹- اگر می خواهید ماشین خود را پارک کنید حد الامکان از پارکینگ های سرپوشیده استفاده نمایید.

۱۰- در صورت لیز خوردن بر روی سطح جاده پای خود را از روی پدال گاز بردارید و به جای آنکه پدال ترمز را فشار دهید سعی کنید از ترمزهای مقطع و آرام استفاده کنید.

shahin gasht

مقالات مرتبط


 • سفری شگفت انگیز به هلند ایران

  شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.

 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • ارایه یارانه بسته سفر و برگزاری تورهای ارزان قیمت از نیمه دوم سال

  معاون گردشگری کشور گفت: دفاتر خدمات مسافرتی در این باره توجیه شده اند که ما یارانه سفر را به آژانس ها می دهیم و در نهایت قیمت سفر به 7 استان کشور پایین تر می آید و این طرح را به 7 استان کمتر شناخته شده کشور شامل کرمان، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کردستان ابلاغ کرده ایم.

 • با انجام این روش های کاربردی از هزینه سفرهای خود بکاهید

  به وسیله توصیه هایی که در ادامه می خوانید، میتوان از مخارج اضافی سفر کاسته و ضمن کسب یک تجربه خوب مسافرت، در عین حال سفر ارزان تری را داشته باشید.

 • راهنمای کامل ملزومات سفر

  اگر قصد دارید سفری دل چسب داشته باشید و تجیهیزات کاملی را داشته باشید، باید تمام مواردی که ما به شما خواهیم گفت را در نظر بگیرید و . مطمئنا شما هم دوست دارید از تک تک لحظات سفر لذت ببرید کوله سفر را ببندید و این بار همراه مجله گردشگری شاهین گشت با یک کوله‌بار پر از خاطره‌ی خوب از خانه برگردید.