logo

شماره پشتیبانی :85524-021

نگرانی مسئولان از نوسانات قیمت ارز

97/1/19

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به نوسانات قیمت ارز و رسیدن قیمت دلار به پنچ هزار و 200 تومان گفت: نوسانات قیمت ارز خیلی بد و نگران کننده است.

طبق گفته ی مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات قیمت ارز در اواخر سال گذشته و ادامه آن در روزهای گذشته گفت: نوسانات شدید قیمت ارز در واقع نشان دهنده عدم تعادل در عرضه و تقاضاست. وی با تاکید بر این که بانک مرکزی باید تعادل عرضه و تقاضای ارز را مدیریت کند، افزود: متاسفانه بانک مرکزی نتوانسته این تعادل را به خوبی مدیریت کند و در این زمینه موفق نبوده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش سالانه قیمت ارز متناسب با تورم، منطقی است اما این افزایش شدید قیمت ارز اصلا خوب نیست.

از طرفی طبق گفته ی لاهوتی، عده ای اعتقاد دارند که بالا بودن قیمت ارز به ضرر کشور نیست. چرا که واردات کاهش میابد و تولید کننده داخل توان رقابت با کالای مشابه خارجی را پیدا خواهد کرد. همچنین نگاه به صادرات افزایش می یابد و برای تولید کننده به صرفه است تا کالای خود را صادر کند. وی با تاکید بر اینکه نوسانات قیمت ارز بسیار بد و نگران کننده است، تصریح کرد: تولید کننده که می خواهد در بازار دنیا خرید یا تجارت کند، در این شرایط نوسانات قیمت ارز نمی داند تکلیف قیمت ارز چگونه می شود و این سبب می شود تا مردم در سرمایه گذاری نتوانند تصمیم درست بگیرند.

همچنین طبق گفته ی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، شرایط مذکور به اقتصاد کشور ضربه می زند و ندانستن از آینده قیمت ارز و ابهام در قیمت آن به ضرر اقتصاد کشور است.

لاهوتی با بیان این موضوع که در کشورها متناسب با تورم قیمت ارز را افزایش می دهند، تصریح کرد: تولید کننده باید بداند که قیمت ارز هر ساله چه مقدار افزایش پیدا می کند تا وارد مبادلات اقتصادی شود.

وی یکی از مشکلات اقتصاد کشور ما را عدم استقلال بانک مرکزی دانست و افزود: در کشورهای دیگر بانک مرکزی استقلال دارد و رئیس بانک مرکزی سیاست های پولی را تعیین می کند. به عبارت دیگر اقتصاد کشور دست یک نفر می باشد.

شاهین گشت