logo

شماره پشتیبانی :85524-021

هشدار شاهین گشت به مسافران نوروزی | خطر سرقت اطلاعات شخصی

95/12/17

در ایام نوروز اکثر مکان های عمومی از جمله مراکز اقامتی - تفریحی و هتل ها وای فای رایگان در اختیار مسافران نوروزی قرار می دهند. در اینجا تیم خبری شاهین گشت توصیه هایی را در رابطه با دام های اینترنت رایگان در اختیار شما قرار می دهد تا سفری ایمن و خاطره انگیز را در سال چدید داشته باشید.

شاهین گشت

این روزها تقریباً تمام مکان های عمومی استفاده از وای فای را رایگان کرده اند مکانهایی نظیرهتل ها ، رستوران ها ، کافی شاپ ها ، مراکز خرید و ... وای فای رایگان در اختیار قرار داده اند که نوعی تبلیغ برای آنها محسوب می شود. اما تا حالا فکر کرده اید که استفاده از این شبکه های وای فای رایگان چه خطراتی رو برای شما در بر خواهد داشت؟

اگر چه وای فای رایگان در اماکن عمومی برای خیلی ها از جمله مسافران نوروزی خوشایند است ولی اینترنت رایگان می توانند دردسرهای جبران ناپذیری را برای کاربران ناآگاه ایجاد کند تا متخلفان سایبری و هکرهای اینترنتی از این فرصت استفاده کرده و وارد اطلاعات شخصی افراد و برنامه های شغلی آن ها شوند.

تحقیقات شرکت آوست

برای اثبات این موضوع، محققان شرکت «آوست» با نصب یک سری از شبکه های شبه وای فای در فرودگاه بارسلونا، سعی کردند که مهمانان کنگره جهانی را به دام اندازند.

با انتخاب اسامی چون Starbucks ، Airport_Free_Wifi_AENA و MWC Free WiFi، برای این وای فای همگانی و ساختگی، محققان توانستند دو هزار کاربر را در عرض 4 ساعت گیر بیاندازند. در نتیجه اطلاعات، وب سایت هایی که کاربران به آن ها سر می زنند و نیز نرم افزارهای موجود در تلفن همراه آن ها به سادگی هک و در دسترس قرار گرفت.

سه خطر بزرگ در مکان های وای‌فای عمومی

سه روش معمول حمله به کاربران هنگام استفاده از شبکه وای‌فای عمومی وجود دارد که باید درباره آن‌ها نگران باشید: حمله‌های مردی در میانه، بدافزار و اسنیفینگ وای‌فای

شاهین گشت

حملات مردی در میانه

در حملات مردی در میانه، حمله‌کنندگان شبکه خود را برپا می‌کنند و بین کامپیوتر شما و کامپیوتری که قصد دسترسی به آن را دارید قرار می‌گیرند. درنتیجه تمام اطلاعات ردوبدل شده از میان دستگاه‌های این افراد مسیردهی می‌شود. اگر آن‌ها از این روش استفاده کنند به تمام اطلاعاتی که منتقل شده است دسترسی دارند و مهم نیست از یک وب‌سایت HTTPS یا یک وب‌سایت رمزگذاری شده استفاده می‌کنید یا خیر.

بدافزارها

بدافزار حتی خطرناک‌تر هم هست، چراکه به حمله‌کننده اجازه دسترسی به هر چیزی که درون دستگاه شما قرار دارد را می‌دهد. آن‌ها می‌توانند فایل‌ها یا عکس‌های شما را بدزدند و حتی می‌توانند دوربین یا میکروفون آن را برای شنود روشن کنند. اگر حمله‌کننده بتواند رمز عبور ورود به سرویس فضای ابری شما را به دست بیاورد، می‌تواند به راحتی بدافزار را به دستگاه شما وارد کند.

اسنیفینگ وای‌فای

مورد آخر اسنیفینگ وای‌فای نام دارد که در آن بر ترافیک شبکه نظارت می‌شود. حمله‌کنندگان حجم عظیمی از اطلاعات منتقل‌شده درون شبکه را ذخیره می‌کنند و بعداً برای به دست آوردن جزئیات باارزش، آن را می‌کاوند. متأسفانه بیشتر اوقات اسنیف کردن بسته‌های اینترنتی حتی غیرقانونی هم نیست.

زمانی که آغاز به کار کردیم باید به کمک یک تیم قانونی در مریلند متوجه می‌شدیم که اسنیف کردن بسته‌های اینترنتی خلاف قانون است یا خیر. طبق یافته‌ها، در برخی از مکان‌ها که فرد اقدام به وصل شدن به وای‌فای عمومی می‌کند، شرایط استفاده به‌وضوح بیان می‌کنند که شما اجازه اسنیف کردن بسته‌ها را ندارید و تنها در این صورت اسنیف کردن غیرقانونی می‌شود، اما اگر صحبتی از آن در شرایط استفاده نشده باشد هرکس می‌تواند این کار را انجام دهد.

به کمک سرویس VPN از خود محافظت کنید

اگر از VPN استفاده کنید، اشخاصی که به اسنیف کردن وای‌فای می‌پردازند قادر به دیدن کاری که مشغول انجام آن هستید نخواهند بود. پروتکل‌های قوی‌تر مثل OpenVPN حتی می‌توانند از حملات مردی در میانه جلوگیری کنند؛ اما این محافظت قیمتی دارد و باید سرویس موردنظرتان را با دقت انتخاب کنید.

شاهین گشت

مقالات مرتبط