logo

شماره پشتیبانی :85524-021

راهنمای سفر به کشورگرجستان

گُرجِستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است .

معرفی اجمالی درباره کشور گرجستان:

مجله گردشگری شاهین گشت امروز سفری به کشوری در نزدیکی خودمان، با نامی آشنا و پارسی می رود. مقصدی در میانه آسیا و اروپا و در نزدیکی کشور عزیزمان ایران. به سراغ کشور گرجستان را می گیریم و یک راست می رویم سمت شهرهای گرجستان. در این چند سال اخیر یکی از مقاصد محبوب ایرانیان گرجستان می باشد گُرجِستان کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.مردم بومی گرجستان،مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیروکلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گُرجِستان است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد. فرهنگ غالب گرجستان فرهنگ مردم گرجی است که عنصر اصلی فرهنگ قفقاز بوده و وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌های سایر اقوام قفقاز داراست. فرهنگ گرجستان جزو غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیاست.

شاهین گشت

معرفی مهمترین شهرهای توریستی و نقاط ديدني تاريخي و گردشگري گرجستان:

در این قسمت از مقاله فهرستی از شهرهای کشور گُرجِستان را می‌توانید مشاهده کنید:

تفلیس -کوتائیسی-باتومی-روستاوی-زوگدیدی-گوری-پوتی (گرجستان)-سامتردیا-خاشوری-سناکی-زستاپونی-مارنئولی-تلاوی-آخالتسیخه-کبولتی-ازورگتی-تسقالتوبو-کاسپی-گاردابانی-چیاتورا-تقیبولی-برجومی-ساگارجو-بولنیسی-خنی-گورجاآنی-آخالکالاکی-تسالنجیخا-قوارلی-آخمتا-متسختا-کارلی-لانچخوتی-لاگودخی-ددوپلیس تسقارو-دوشتی-ساچخره-آباشا-تسنوری-نینوتسمیندا-ترجلا-خبی-مارتویلی-واله-جواری-باقداتی-وانی-تتری-تسقارو-دمانیسی-اونی-امبرلائوری-سیغناغی-تسالکا

-تساگری

ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﮔﺮﺟﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺷﻬﺮ ﻣﺮﮐﺰﯼ ﺁﻧﻬﺎ:

1-استان ﺁﺑﺨﺎﺯﯾﺎ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺳﻮﺧﻮﻣﯽ

2-استان ﺳﺎﻣﮕﺮﻟﻮ - ﺯﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺯﻭﮔﺪﯾﺪﯼ

3-استان ﮔﻮﺭﯾﺎ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺍﺯﻭﺭﮔﺘﯽ

4-استان ﺁﺟﺎﺭﯾﺎ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺑﺎﺗﻮﻣﯽ

5-استان ﺭﺍﭼﺎ -ﻟﭽﺨﻮﻣﯽ ﻭ ﮐﻮﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ -

ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﻣﺒﺮﻭﻻﺋﻮﺭﯼ

6-استان ﺍﯾﻤﺮﺗﯽ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮐﻮﺗﺎﺋﯿﺴﯽ

7-استان ﺳﺎﻣﺘﺴﺨﻪ- ﺟﺎﻭﺍﺧﺘﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺁﺧﺎﻟﺘﺴﯿﺨﻪ

8-استان ﺷﯿﺪﺍ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﮔﻮﺭﯼ

9-استان ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ -ﻣﺘﯿﺎﻧﺘﯽ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ

10-استان ﮐﻮﻣﻮ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺭﻭﺳﺘﺎﻭﯼ

11-استان ﮐﺎﺧﺘﯽ - ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻼﻭﯼ

12-استان ﺗﻔﻠﯿﺲ- ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰﻳﺖ ﺗﻔﻠﯿﺲ

13-استان سامچابلو یا اوستای جنوبی-به مرکزيت تسخينوالی

خطوط هوایی گرجستان:

در گرجستان ۱۰ فرودگاه قابل استفاده برای هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد. در بین این فرودگاه‌ها، فرودگاه‌های تفلیس، باتومی و سوخومی و پوتی از اهمیت خاص برخوردار هستند. از بین این ۱۰ فرودگاه ۵ تا بین‌المللی و ۵ تا داخلی می‌باشند. فرودگاه‌های نظامی زیادی نیز در گرجستان وجود دارند.

در حال حاضر از تفلیس شبکه خطوط هوایی برای مقاصد استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف و مسکو و تهران و برلین و پاریس و ورشو و مینسک به صورت دایمی برقرار است.

شاهین گشت

شهر تفلیس:

شهر تفليس پايتخت گرجستان بزرگترين پرجمعيت ترين و مهمترين شهر اين كشور مي باشد. در گذشته نام رسمي شهر تيفليس Tiflis بود و در مكاتبات اداري به اين نام خوانده مي شد.تفليس كه در مسير جاده ابريشم واقع شده است همواره يك پل ارتباطي ميان شرق و غرب بوده است. از نظر جغرافيايي تفليس هم عرض استانبول در تركيه مي باشد. از نظر ناهموار بودن تفليس را به يك سالن آمفي تئاتر تشبيه كرده اند.تفليس داراي آب و هوايي معتدل و نيمه مرطوب است.تفليس يك شهر چند فرهنگي مي باشد. بيش از يكصد گروه قومي در اين شهر زندگي مي كنند. پس از گرجيها، ارمني ها و آذري ها حضور چشمگيري در اين شهر دارند. درمورد ساير اقوام نيز مي توان از روس ها، اوكرايني ها، يوناني ها، ژرمن ها ، يهودي ها ، آشوري ها ، كرد ها، اوستيايي ها و آبخازي ها نام برد.معماري شهر تفليس همچون تاريخ و فرهنگ آن از تنوع زيادي برخوردار است.

در بخش هايي از شهر كه به تفليس قديم معروف است، آثاري از معماري اسلامي و خاور ميانه اي را مي توان مشاهده كرد.مترو يك وسيله جابجايي مهم در شهر تفليس است. مترو تفليس با توجه به قدمت آن يكي از جاهاي ديدني اين شهر هم محسوب مي شود. ساخت اين مترو از سال ۱۹۵۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۶ پايان يافت.

کلیساهای شهر تفلیس:

كليساي سمبا Sameba Cathedral : مرتفع ترين بناي مذهبي شهر تفليس است با ارتفاع ۸۵ متر.محوطه بسيار بزرگي دارد كه شكوه و عظمت خاصي را ايجاد كرده است.

نقاط ديدني تاريخي و گردشگري تفلیس

ميدان آزادي و خيابان روستاويلي:

ميدان آزادي كه پيشتر ميدان لنين نام داشت پس از انقلاب رز آزادي نامگذاري شد. خيابان روستاويلي كه از ميدان آزادي آغاز مي شود يكي از خيابانهاي ديدني تفليس است.

متاتسميندا Mtatsminda يا كوه مقدس:

اينجا آرامگاه بسياري از نويسندگان، هنرمندان و قهرمانان تفليس است. كليساي پدر داود و پارک بازی متاتسمیندا نيز در آن قرار گرفته است.

حمام هاي سولفور Sulfur baths :

حمام‌های گوگرد مشهور تفلیس در آبانتوبانی قرار دارند و سفر به این شهر بدون حمام کردن در یکی از چشمه‌های آب‌معدنی طبیعی محله‌ی آبانتوبانی که به گفته‌ی اهالی شهر خواص درمانی و شفابخش دارند، کامل نیست. گرمابه‌های این محله، بخش‌های عمومی و خصوصی دارند و با پرداخت مبلغ بیشتر می‌توانید از یک ماساژ حرفه‌ای نیز لذت ببرید.

آبانتوبانی تفلیس 1 بهترین تجربه در این محله، گرفتن یک حمام اختصاصی در گرمابه‌ سامفو با پرداخت ۳۰ لاری (هر لاری برابر است با حدود ۱۲۷۲۰ ریال) و ماساژ ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای با قیمت ۱۵ لاری است که بعد از آن احساس تولد دوباره خواهید داشت. گفته می‌شود که بعضی از نویسنده‌های سرشناس، از جمله الکساندر دوما، میخائیل لرمانتوف و الکساندر پوشکین در گرمابه‌های آبانتوبانی استحمام کرده‌اند.

شاهین گشت

شاهین گشت

مسجد دومحراب:

در سال 1958ميلادي و در زمان كمونيسم برای احداث پل متخي بر روي رود کر مسجد شیعیان تفلیس را که به دستور سلطان صفوی ساخته شده بود تخریب کردند.پس از تخریب مسجد، شیعیان با مراجعه به مفتی سنیها از او خواستند که تدبیری بیندیشد. با موافقت سنی ها مسجد سنی ها را با پرده دو قسمت کردند و قسمتی در اختیار شیعیان قرار گرفت و در آن قسمت محراب جدیدی احداث شد. اکنون این مسجد تنها مسجد دو محرابی در جهان اسلام است.

آتشكده:

بناي اين آتشكده مربوط به دوره ساسانيان مي باشد.

باغ گياهشناسي Botanical Gardens :

قديمي ترين باغ گياهي در منطقه قفقاز است.

موزه هاي مختلف :

در دوران شوروي سابق تفليس جزو ۴ شهر برتر از نظر موزه ها در كل اتحاد شوروي در نظر گرفته مي شد. از موزه هاي معروف اين شهر مي توان موزه هنر هاي زيبا Shalva Amiranashvili Museum of Fine Arts است كه در آن آثار نقاشان ايراني مربوط به قرن هجدهم را نيز مي توان مشاهد كرد.

موزه جاناشيا Janashia Museum of Georgia هم مربوط به آثار هنري دوران اوليه مسحيت ؟در گرجستان است.

موزه تاريخ تفليس The Tbilisi History Museum محل مناسبي است براي علاقه مندان به تاريخ اين شهر.

موزه باستاشناسي تفليس The Tbilisi Archaeological Museum كه در سال ۱۹۸۸ توسط باستانشناس گرجي رستم آرامشويلي Rostom Abramishvili بنا شده است مربوط به آثار حفاري هاي انجام شده در اطراف شهر تفليس است و برخي از قديمي ترين اشياء برنزي جهان در اين موزه نگهداري مي شوند.

کلیسا متخی :

کلیسا متخی یکی دیگر از جاذبه های باستانی و معروف تفلیس است که قدمتش به قرن دوازدهم میلادی بر می گردد. این کلیسا که در لبه صخره ایِ رود کر ساخته شده، به نوعی قلعه و اقامتگاه تزارهای گرجی محسوب می شد. در زیر گنبد این صومعه، نخستین شهید گرجی، سنت شوشانیک به خاک سپرده شده است.

شاهین گشت

کلیسا سیونی:

یکی دیگر از مشهورترین بناهای تاریخی شهر تفلیس، کلیسای سیونی است که قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و ساخت و ساز آن در اوایل قرن پنجم میلادی آغاز شد. این بنا نیز در طول تاریخ بارها تخریب و بازسازی شد و چیزی که امروزه شما از آن بنا می بینید، عمدتا متعلق به قرن سیزدهم میلادی است.

شاهین گشت

شاهین گشت

بازار درای بریج:

یکی از قدیمی ترین پل های شهر تفلیس، پل درای یا (Dry Bridge) است که بیش از ۱۶۰ سال عمر دارد. به این دلیل نام این پل را این گونه انتخاب کرده اند، که قسمتی از رود کر در بخش پایینی آن خشک شده بود. البته امروزه پل درای تفلیس به سبب روز بازاری که هر روزه بر این پل برگزار می شود، شهرت دارد و گردشگران و شهروندان بسیاری به سراغ آن می روند.

روز بازار درای بریج، از آن بازارهای محلی شلوغ و دوست داشتی است که در تمام هفته می توانید به آن مراجعه کنید و ساعت ها شما را مشغول خودش می کند. انواع و اقسام سوغاتی های محلی و دست ساز، انواع جواهرات، ظروف نقره ای، شیشه ای، خنجر و حتی یادگاری هایی از جمهوری شوروی را می توانید در این بازار بیابید. بهترین زمان برای مراجعه به روز بازار درای بریج، آخرهفته هاست.

شاهین گشت

کلیسا آنچیسخاتی;

قدیمی ترین کلیسا در شهر تفلیس، کلیسای آنچیسخاتی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده است. یکی از وجوه قابل تمایز این کلیسا با دیگر صومعه های شهر، طراحی و معماری آن است. وقتی وارد کلیسای آنچیسخاتی می شوید، نقاشی های دیواری منحصر به فردی توجه شما را به خودش جلب می کند که قدمت برخی به ۴۰۰ سال پیش بر می گردد.

شاهین گشت

شاهین گشت

شهر کوتایسی:

كوتايسي يا كوتائيسي Kutaisi دومين شهر بزرگ گرجستان است. كوتايسي در روابط بين ايران و گرجستان جايگاه خاصي دارد. شهر تاريخي كوتايسي پايتخت پادشاهي كلخيس بود. در اوايل قرن شانزدهم ميلادي اين شهر به تصرف عثماني ها درآمد. در دوران شوروي سابق نيزكوتايسي شهر بسيار مهمي محسوب ميشد.

در آن دوران اين شهر مركز اصلي صنعت گرجستان يا شايد قفقاز بشمار ميامد.كوتايسي تابستانهاي گرم وخشك و زمستانهاي سرد و مرطوب دارد. بطور كلي اين شهر از نظر آب و هوا شهري معتدل محسوب مي شود.

وقتي شما از مرز زميني وارد كشور گرجستان مي شويد اگر از كاميونهاي ايراني كه وارد گرجستان مي شوند سئوال كنيد كه مقصدتان كجاست اغلب پاسخ ميدهند كه به كوتايسي ميروند.

كوتايسي و رشت در استان گيلان شهرهاي دوقلو هستند بقول معروف روابط خواهري دارند. در دانشگاه گيلان نيز بخش مربوط به زبان و فرهنگ گرجي وجود دارد.

در شمال شهر باتومي مناطق جنگلي وسيعي وجود دارد. در داخل شهر و حتی در مركز شهر نيز باغهاي مختلفي هستند كه به بهبود وضع اقليمي كوتايسي كمك كرده اند.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شهر باتومی:

باتومی شهری است گرم و پرباران اما نه به گرمی و پربارانی مناطق استوایی. از اواسط بهار تا اواسط پاییز ممکن است بتوان در ساحل دریا شنا کرد، این بستگی دارد به اینکه هوا چه میزان آفتابی یا بقول هواشناسها پایدار باشد. بیشتر گردشگران اواسط تابستان را برای سفر به باتومی ترجیح میدهند.

نقاط ديدني تاريخي و گردشگري باتومی شامل:

ساحل دریا و بلوار اصلی شهر از پرطرفدارترین جاهای دیدنی هستند. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس، آبشار ماخونتستی Makhuntseti ، باغ گیاه شناسی، آبگاه دلفینها، آکواریوم باتومی، مسجد قدیمی، کلیساهای ارتودکس و ارمنی و کاتولیک، پارک آبی، پارک ۶ می و دریاچه نوریگلی Nurigeli و خیلی جاهای دیدنی دیگر هم منتظر بازدید مسافران باتومی هستند.سوپر مارکت گودویل جای مناسبی برای خرید خواربار و مایحتاج روانه است. در بازارچه های سنتی شهر هر کالای را ممکن است پیدا کنید. بازار اصلی و سنتی شهر هم خوپا بازار نام دارد. همچنین رستوران و کافه های باتومی محل مناسبی برای گذراندن لحظاتی ناب می باشد,در محدوده بلوار و اطراف آن کافه ها و رستورانهای مختلفی را پیدا میکنید.البته که قیمتها در اینجا از قسمتهای دیگر شهر گرانتر است. رستوران سانرمو San Remo در کنار آب خیلی معروف است و گاهی هم بسیار شلوغ میشود.

شهر روستاوی:

شهرهای گرجستان در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی پایتخت گرجستان، در استپ گاردابانی شهر روستاوی جای گرفته است که یکی از مراکز صنعتی مهم جمهوری است.قسمت اصلی شهر، شامل بخش صنعتی، در ساحل چپ کر قرار دارد در حالی که ساختمانهای مسکونی در ساحل راست رود ساخته شده‌اند. اقلیم روستاوی و پیرامون آن خشک و جنب مداری است با تابستان‌های داغ و زمستانهای نسبتاً سرد.

امروزه روستاوی چهارمین شهر بزرگ گرجستان است که در سال ۱۹۹۵ جمعیت آن به ۱۶۰ هزار نفر برآورده شده است. در آغاز سال ۱۹۵۹ گرجی‌ها ۵/۴۴ درصد از کل جمعیت شهر را به خود اختصاص می‌دادند، امروزه روستاوی بزرگترین مرکز صنایع سنگین گرجستان است.

بیشترین حجم تولید کارخانه فولاد و آهن اختصاص به لوله‌های فولادی بدون درز دارد که به طور گسترده‌ای در صنایع نفت قفقاز جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاهین گشت

شاهین گشت

جشنهای مذهبی و ملی گرجستان:

مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه های مختلف چه ملی و چه مذهبی جشن های با شکوهی بر پا می کنند .در فرهنگ گرجی ها هم همچون زرتشتی ها و ایرانیان باستان جشن و شادی بر پا می کنند و یکی از مهم ترین مراسم آنها برپایی میز گرجی می باشد.

جشنهای مهم گرجی از جمله :

جشن سال نو میلادی : که از 15 روز قبل از ژانویه آذین بندی شهر آغاز شده و تا 15 روز بعد از ژانویه ادامه دارد مهمترین این روز ها : ا ژانویه که در آن روز کارناوال شادی بر پا شده و از طرف دولت گرجستان از کلیه کشور های دنیا هنرمندان جهت هنر نمایی دعوت میشوند در آن شب بیاد ماندنی همیشه کنسرت رایگان برای شادی مردم در تفلیس و باتومی بپا گردیده و شهر قرق شادی میشود .

2 ژانویه: روز شانس و اقبال در این روز مهم سال عشاق به یکدیگر هدیه داده و آن شب را تا صبح زنده نگه میدارند .

جشن میلاد ارتودکس : 7 ژانویه جزء جشن های مذهبی بوده و این جور جشن هارو در کلیسای بزرگ و جامع سامیبا برگزار میکنند .

روز مادر: 3 مارس

روز استقلال : 26 می نام دیگر این جشن جشن گل رز بوده و مردم به یکدیگر گل هدیه میدهند .

Mariamoba : بیست و هشتم آگوست

Mtskheta – Svetitskhovloba : چهاردهم اکتبر

Tbilisoba : هفته آخر اکتبر

Giorgoba: بیست و سوم نوامبر

جشن هالوین در این جشن رقص های بالماکسه اجرا شده و از مهمترین جشن هاست .

جشن علیلو : این شخص از افراد نیکو کار بوده که برای جمع آوری هدیه برای نیازمندان شهر میباشد.

غذاهای گرجستان:

کشور گرجستان، به دلیل قرارگرفتن در ناحیه‌ی جغرافیایی منحصربه‌فرد از تنوع آب و هوایی شگفت‌انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق‌العاده و مناطق کوهستانی بی‌نظیری برخوردار است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین‌برانگیزی پیروی می‌کنند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است.

رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر وقت خواستید طعم واقعی خینکالی را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت امتحان کنید حتما به رستوران خینکلیس تسنتری که بیش از پنجاه سال قدمت دارد سر بزنید و در آن جا خینکالی غذای معروف گرجی که با آرد ذرت و گندم و گوشت درست میشود را امتحان کنید.ضمنا در این رستوران کباب گرجی ( کارتولی کابابی) را حتما در منوی سفارش خود داشته باشید.

شاهین گشت

توصیه هایی به گردشگران:

-اگر به سفر علاقه مند هستید گرجستان می تواند یک مقصد بسیار دیدنی و نسبتا ارزان قیمت برای شما باشد.

-اگر به گرجستان سفر می کنید حتما لباس گرم و پتو با خود ببرید.

-قبل از حرکت یک نقشه تهیه کنید تا زمانی که به آنجا رسیدید دچار سردرگمی نشوید.

-قبل از سوار شدن به تاکسی حتما قیمت را با راننده تمام کنید ،مترو نیز گزینه مناسبی برای مسیرهای درون شهری است.

-حتما از اماکن تاریخی مثل نارین قلعه،کلیسای سامیبا و... دیدن کنید.

-برای خرید خیابان های پکینی و روستاولی مناسب هستند.سعی کنید به نمایندگی های برند های معروف سری بزنید و اگر فروشگاهی دارای تخفیف بود حتما از اجناس آن دیدن کنید.

-هنگام عبور از خیابان ها حتما از زیر گذر ها عبور کنید.

-شیشلیک ،خینگالی و سایر غذاهای گرجی را امتحان کنید،لیمونا و سالاد سزار را فراموش نکنید.

-اگر علاقه مند به اجناس قدیمی و عتیقه هستید حتما به بازار پل خشک سر بزنید.

-پول خود را در ایران تبدیل به دلار کرده و در تبدیل دلار به لاری در گرجستان حتما نرخ تبدیل ارز در تابلوها دقت کنید.

-ما برای سفر به گرجستان به صورت زمینی و سه شب اقامت در هتل حدودا نفری 900هزار تومان پرداختیم.هزینه ها در گرجستان بستگی به خودتان دارد و متغیر است.

-زمانی که ما به تفلیس سفر کردیم پارک آبی(آکوا پارک)به علت سردی هوا و شهربازی به علت تعمیرات تعطیل بود.اما اگر از اوایل تیرماه تا آخر شهریور به تفلیس سفر کردید می توانید به این مراکز تفریحی رفته و روز خوبی را تجربه کنید.ساعت کاری پارک آبی از 10 صبح تا 3بعد از ظهر است و هزینه ورودی آن نیز 15 لاری می باشد.

مقالات مرتبط


  معرفی هیجان انگیزترین ترن طنابی در تفلیس

  ترنی متفاوت از ترن های دنیا واقع در شهر توریستی تفلیس که لقب هیجان انگیز ترین ترن را به خود گرفته است, وجود دارد که این ترن قابلیت جابه جایی بیش از 50 نفر را دارد و به عنوان سومین پارک در USSR شناخته شده است.

  دانستنی های کشور گرجستان

  گرجی ها بر این باورند که هنگامی که خداوند در حال آفرینش زمین بود و در حال تقسیم زمین ها بین کشورها بوده است ؛ بهترین؛ مرغوب ترین و زیبا ترین زمین را(توصیف بهشت) برای خود نگه میدارد و سایر زمین ها را به کشورها میدهد در همین حین گرجی ها که ابداع کننده ی شراب در دنیا میباشند مشغول به عیش و نوش و لذت از شراب در مهمانی بوده اند ؛(شراب برای گرجیان مقدس است) خداوند آن زمینی که برای خود نگه داشته بود را به گرجیان داد...و گرجی ها در سرزمین بهشتی ساکن شدند.صبح زود بیدار شوید صبح ها هنگام طلوع افتاب بیدار شوید . تا از بهترین جاذبه های شهر بهره مند شوید و از ترافیک در امان بمانید. در ضمن سپیده دم زمان جادویی برای گرفتن عکس هم هست زیرا میتوانید از نور نرم و شفاف صبحگاهی استفاده کنید. همینطور در این وقت روز معاشرت کردن با مردم محلی هم راحت تر است. تازه معمولا صبح ها از شر دزدها و کلاه بردارهای توریست ها هم در امان هستید. یادتان باشد افراد خوب و درست صبح زود برمی خیزند درست وقتی که شیادها در خوابند.حتما میدونین که تور تفلیس به خاطر جاذبه ها و مرکز خرید تفلیس ، بیش از سایر تورهای گرجستان طرفدار داره . خيلي ها در سفر به گرجستان بخصوص تفلیس كه يكي از قطب هاي تجاري محسوب ميشود به دنبال مراكز خريد خوب گرجستان هستند كه هم قيمت مناسب داشته باشد و هم بصورت تك فروش بتوان خرید کرد . محاله ایرانی ها به گرجستان سفر کنند و سری به بازارهای اون نزنند .بازارهای این کشور علاوه بر برندهای مطرح دنیا ، پر از پوشاک و لوازمی هستن که قیمت های متنوع داره .شما میتونید با کمترین قیمت بهترین سوغاتی را بخرین.

  گرجی ها با کمبود هتل برای اسکان گردشگران ایرانی مواجه شده است

  «تقاضای ایرانی‌ها برای سفر به گرجستان در تابستان امسال حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته، به طوریکه برای اقامت مسافران در این کشور با کمبود هتل مواجه شده‌ایم.»