logo

شماره پشتیبانی :85524-021

اجلاس وزرای گردشگری: همکاری مشترک کشورهای آسیایی در گردشگری

نشست کارشناسان ارشد «نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا(ACD)» در دو روز کاری با حضور مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری و مقامات کشورهای عضو در هتل کایا لاله تبریز برگزار شد.

95/6/15

شاهین گشت: در این نشست ۴۶ تن از مقامات عالی رتبه و مسئولان گردشگری کشورهای بنگلادش، بوتان، کامبوج، چین، اندونزی، قرقیزستان، پاکستان، فیلیپین، سریلانکا، تاجیکستان، تایلند ، ترکیه ، ویتنام، دبیرخانه ACD، یونسکو و اکو حضورداشتند. در این نشست هیات ایرانی پیشنهاد تشکیل کارگروه کارشناسان کشورهای عضو به منظور تنظیم طرح عمل گردشگری ACD برای ارائه به دومین اجلاس وزرای گردشگری را مطرح و برای میزبانی نشست کارگروه کارشناسی اعلام آمادگی کرد.

همچنین هیات ایرانی به ریاست رحمانی موحد پیشنهاد تشکیل شبکه هم‌افزایی تجربیات و اطلاعات مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا در زمینه گردشگری را مطرح و برای راه‌اندازی این شبکه اعلام آمادگی کرد. در این نشست کشورهای کامبوج و بنگلادش نیز برای میزبانی دومین اجلاس وزرای گردشگری اعلام آمادگی کردند.

ثبات منطقه با رونق گردشگری:

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری شهریور ماه سال جاری در دومین روز از نشست وزیران گردشگری مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا در تبریز با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و زبانی میان کشورهای حوزه تمدنی آسیا، گفت: رونق صنعت گردشگری در این حوزه موجب تقویت ثبات منطقه می‌شود. وی افزود: رونق گردشگری میان کشورهای حوزه تمدنی آسیا که دارای منافع مشترک هستند موجب تقویت ثبات منطقه‌ای می‌شود. این امر در شرایط کنونی منطقه خاورمیانه که در نتیجه سیاست‌های کینه‌توزانه و تفرقه‌افکنانه به مامن گروه‌های سلفی‌گری و تروریستی تبدیل شده بسیار موثر است. معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه گردشگری یک صنعت گمشده است، گفت: گردشگری یعنی میدان آشنایی و آشتی هر انسان و جامعه‌ای با انسان و جامعه‌های دیگر و با طبیعت و تاریخ و فرهنگ‌های دیگر؛ گردشگری یعنی فهم زندگی و ابعاد گوناگون و کشف و استخراج منابع و ذخایر مختلف فرهنگی و تاریخی؛ پس بهتر آنکه از این منظر به مسئولیت نهادینه‌ای که برعهده یکایک ما قرار دارد، نگاه کنیم. جهانگیری با اشاره به اینکه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا با امید به همگرایی و همکاری بیشتر میان جوامع و دولت‌های آسیایی تشکیل شده است، افزود: قدرت آسیا و توانمندی‌های منطقه‌ای برای ایفای نقش‌هایی نو در جهان جدید، انکارناشدنی است، پس این نهاد می‌تواند زمینه‌ساز گام‌هایی بلند در هر زمینه‌ای از توسعه باشد.

جهانگیری در ادامه بیان کرد: برنامه‌های مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا برای افزایش تقاضا در زمینه اولویت‌های ۶ گانه آن یعنی علمی فناوری، آموزش و توسعه منابع انسانی، ارتباطات، امنیت، انرژی، آب و غذا و فرهنگ و گردشگری می‌تواند به توسعه پایدار و همه‌جانبه در آسیا و جهان کمک‌های شایانی کند. وی با بیان اینکه ما در اینجا باید به حسب وظیفه بیشتر به اولویت ششم بپردازیم، اظهار کرد: این قاره به واسطه گستردگی جغرافیایی، تاریخ کهن، تنوع قومی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی از استعدادها و ظرفیت‌های بسیاری در گردشگری برخوردار است که با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست، انتقال تجارب، تسهیل ارتباطات، گسترش آموزش، کشف و معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد زیرساخت‌ها و سازوکارهای موثر می‌توان گردشگری را در منطقه توسعه داد. جهانگیری در ادامه بیان کرد: اگر دیروز راه «ابریشم» ایران را به «مفصل» شرق و غرب تبدیل می‌کرد، امروز هم ظرفیت‌های فراوان گردشگری این کشور را در چهار مسیر و چهار فصل گردشگری و سفر قرار داده است و ایران در کنار ظرفیت‌های عظیم انسانی و فرهنگی و تاریخی خود، سرزمینی بسیار زیبا با تنوع اقلیم چهارفصل، با جاذبه‌های طبیعی فراوان در گوشه گوشه کشور از شمال تا جنوب، از غرب تا شرق و مرکز کشور است به گونه‌ای که در آثار مستشرقان و گردشگران منصف در طول تاریخ همواره به نیکی از این سرزمین یاد شده است.

توسعه صلح با گسترش گردشگری:

وی افزود: توسعه گردشگری توسعه صلح بین ملت‌ها را به دنبال دارد و باعث تقویت و توسعه همکاری‌های فرهنگی بین کشورهای مختلف می‌شود. همچنین توسعه گردشگری موجب تقویت گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها بین کشورهای مختلف می‌شود. سلطانی‌فر گفت: سال ۲۰۱۷ میلادی فرصت بسیار مغتنمی است تا ذهن مردم دنیا را نسبت به صنعت گردشگری بیش از پیش متوجه کنیم و شاهد توسعه و رونق روزافزون گردشگری باشیم. معاون رییس‌جمهوری در پایان صحبت‌های خود اظهار کرد: کامبوج و بنگلادش نامزدهای میزبانی از اجلاس بعدی هستند که میزبان نهایی توسط دبیرخانه اجلاس مشخص خواهد شد.

shahin gasht

منبع: صمت

pic491035210001

مقالات مرتبط


 • سهم گردشگری کشاورزی در توسعه صنعت گردشگری کشور

  بابک مغازه‌ای، کارشناس صنعت گردشگری می‌گوید: یکی از انواع مهم گردشگری در دنیا گردشگری کشاورزی یا گردشگری مزرعه است که این نوع گردشگری در بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکیه رونق یافته است.

 • جاذبه‌های گردشگری تفریحی ایران نمی‌تواند تایلندی را جذب کند

  تایلند سالانه مقصد سفر ۸۸ هزار ایرانی است. این در حالی است که به عقیده برخی کارشناسان سالانه کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ تایلندی به ایران سفر می‌کنند، اما به نظر می‌رسد موازنه گردشگری منفی بین دو کشور در حال بهبود است.

 • ساعتی یک میلیون دلار; درآمد ایران از گردشگری

  رئیس سازمان توسعه تجارت کشور، در هم‌اندیشی جامعه تورگردانان بخش خصوصی و دولتی گفت:درآمد گردشگری از ابتدای سال ۹۵ تا کنون را ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

 • آیا فرش قرمز برای سرمایه گذاران صنعت گردشگری پهن می شود؟!

  اگرچه گردشگری در ایران پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد و صنعت گردشگری به صورت بالقوه می‌تواند رشد و توسعه داشته باشد اما کارشناسان معتقدند برای تحقق این موضوع باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد. کشورهایی که جذابیت‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارند فرصت خوبی برای بدست آوردن ثروت بیشتر از طریق جذب گردشگر خارجی دارند و در این میان ایران با داشتن رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی می‌تواند بهره خوبی از شرایط موجود ببرد.

 • صنعت گردشگری ایتالیا در پی وقوع زلزله با بحران مواجه شد

  زلزله های متوالی در ایتالیا هرچند خسارتهای جانی چندانی به جا نگذاشت، ولی صنعت گردشگری این کشور تاریخی را با دشواریهای جدی روبرو کرده است. بسیاری از مردم جهان که شمال ایتالیا را به عنوان مقصد تعطیلات تابستانی خود انتخاب کرده بودند، در پی زلزله های اخیر در نزدیکی سواحل ایتالیا برنامه سفر خود را لغو کرده اند.

 • گزارشی از مقاصد برتر گردشگری ایران در مجله گردشگری آلمانی

  یک مجله گردشگری آلمانی با نام ” Sympathie magazin ” تازه ترین شماره خود را به ایران اختصاص داد. این اقدام سبب شد تا چهره ای تازه از کشورمان، ایران، به گردشگران و عاشقان ماجراجویی در سرزمنین های ناشناخته ، معرفی شود.