logo

شماره پشتیبانی :85524-021

وقوع دو انفجار مهیب در نزدیکی یک استادیوم در استانبول

وقوع دو انفجار در نزدیکی یک استادیوم در استانبول، در ساعات پایانی شب شنبه ۲۰ آذر و پس از پایان یک مسابقه فوتبال، «دست‌کم ۲۹ کشته» و بیش از ۱۶۰ زخمی برجای گذاشته‌است. وضعیت شماری از زخمی‌ها وخیم گزارش شده‌است.

95/9/21

shahin gasht

شاهین گشت: وقوع دو انفجار در نزدیکی یک استادیوم در استانبول، در ساعات پایانی شب شنبه ۲۰ آذر و پس از پایان یک مسابقه فوتبال، «دست‌کم ۲۹ کشته» و بیش از ۱۶۰ زخمی برجای گذاشته‌است. وضعیت شماری از زخمی‌ها وخیم گزارش شده‌است.

تازه‌ترین آمار ِ کشته‌ها و زخمی‌ها را یک مقام وزارت کشور ترک، بر پایه اطلاعات ارائه‌شده از سوی وزارت بهداشت ترکیه در اختیار خبرنگاران گذاشته است. انفجارها در نزدیکی استادیوم «وودافون» در «بیشکتاش»، پس از پایان یک بازی فوتبال رخ داده‌است.

سلمینان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفته یک خودروی بمب‌گذاری‌شده، که «ماموران پلیس را هدف قرار داده بود» در بیرون ورزشگاه منفجر شده‌است.

وزارت کشور ترکیه پیشتر اعلام کرده بود، شمار زیادی از ماموران پلیس ضدشورش در این انفجارها زخمی شده‌اند.

shahin gasht

این وزارت‌خانه ساعاتی بعد نیز گفت از ۲۹ کشته انفجارها، ۲۷ نفر از نیروهای پلیس هستند. تصاویر و ویدیوهایی که از این انفجارها منتشر شده است، آمبولانس‌ها و نیروهای پلیس را، در حال حرکت در خیابان‌های اطراف منطقه نشان می‌دهد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفته است هدف از انفجارها، در پی بازی فوتبال، «افزایش شمار قربانیان» بوده‌است.

مقام‌های ترکیه، انفجارها را «حملات تروریستی» توصیف کرده‌اند. آقای اردوغان خود گفته است «ما یک بار دیگر، اینجا در استانبول، شاهد چهره کریه تروریسم، که هر گونه عقیده و اخلاقی را زیر پاگذاشته، هستیم».اردوغان در زمان وقوع انفجارها در شهر استانبول حضور داشت.

ترکیه در سال‌های اخیر صحنه حملات تروریستی و انفجارهای مرگبار بوده‌است؛ مقام‌های ترکیه در برخی موارد گروه موسوم به «حکومت اسلامی» و در مواردی نیز شبه‌نظامیان کـُرد «پ‌کا‌کا» را مسئول حملات و انفجارها معرفی کرده‌اند.در تابستان گذشته در حملات و انفجاری در فرودگاه استانبول، که مقام‌های ترکیه گفتند توسط گروه «حکومت اسلامی» انجام شده، ۴۵ نفر جان باختند و صدها تن دیگر زخمی شدند. در مهر ماه نیز ده‌ها نفر در پی دو انفجار در آنکارا کشته شدند.

shahin gasht

انفجارها و حملات در ترکیه، به کشته و مجروح شدن شماری از شهروندان ایرانی نیز انجامیده‌است.

منبع: رویترز

pic967676210001

مقالات مرتبط