logo

شماره پشتیبانی :85524-021

پروژه ایران برای لغو ویزا !

96/08/15

معاون رییس‌ جمهور اطلاع داد

پروژه لغو ویزای ایران هدفمند می‌شود و تمرکز بر روی کشورهایی خواهد بود که لغو ویزا با آن‌ها به ورود بیشتر گردشگر منجر شود .

شاهین گشت

معاون رییس‌ جمهور مدت کمتر از سه ماهی که رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شده است ، چندین بار درباره لغو ویزای ایران گفته . وی در توضیح علت آن گفت : خیلی گیرِ داستان لغو روادید ایران نیستیم ، زیرا خوشبختانه درحال حاضر برای اتباع ۱۸۰ کشور، ویزای فرودگاهی با اعتبار ۹۰ روز صادر می‌شود ، معمولا لغو ویزا امتیازی است که به جریان گردشگری کمک می‌ نماید .

همچنین فرمودند لغو ویزا باید هدفمند صورت گیرد ، زیرا بعضی وقت‌ها این کار به نفع ما نیست و باعث خروج بیشتر گردشگر و مسافر از کشور می‌شود ، به هر حال لغو ویزا سیاستی متقابل است .

رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری درباره این ‌که با توجه به تکرار تمایل این سازمان برای گسترش رژیم لغو ویزا ، آیا پروژه جدیدی در این مورد مطرح شده؟ فرمود : این موضوع مهمی است که آن را تعقیب می‌کنیم ، زیرا معتقدیم این پروژه باید هدفمند پیش رود ، باید نخست کشورهای هدف‌مان را تشخیص دهیم و به نحوی سیاستگذاری کنیم که این موضوع برای ما بُرد باشد ، نه این‌ که لغو ویزا را انجام دهیم و خروج بیشتر گردشگر از کشور را موجب شویم .

و همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به این دیدگاه ، که آیا قرار است روی کشورهایی که قبلا با آن‌ها لغو ویزا شده‌ایم و بیشتر به جریان خروج گردشگر از کشور کمک کرده‌ایم ، تجدید نظر شود که اظهار کرد : ما با این کشورها کاری به آن صورت نداریم ، چون تعداد آن ها خیلی محدود است ، ولی کشورهایی هدفی هستند که لغو ویزا با آن‌ها می‌تواند به ورود بیش تر گردشگر کمک کند . این موضوع را بررسی می‌کنیم و با وزارت خارجه به بحث می‌گذاریم .

مونسان تاکید کرد : اگر لغو ویزا هدفمند باشد به رونق گردشگری کمک می‌کند .

رژیم لغو ویزا از دولت نهم مطرح شد ؛ نخستین پیشنهاد ، اجرای سیاست متقابل با ۶۰ کشور بود که هیچ‌ وقت نام ‌شان مشخص نشد و این پروژه تحت تاثیر شرایط سیاسی ایران که مخالفانی هم در داخل داشت ، به هیچ وجه اجرا نشد ، تا در اوایل دولت نهم ، پروژه ویزای فرودگاهی که وزارت خارجه از آن به عنوان «برادر لغو ویزا» یاد می‌کرد ، با افزایش اعتبار تا ۳۰ روز که بعدها به ۹۰ روز رسید ، خیلی جدی اجرا شد .

سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری در هر دوره‌ی مدیریتی صرفا آماری از کشورهایی داده است که برای لغو ویزا با آن‌ها تمایل داشته است ، کشورهایی که نام‌شان مشخص نشده ، اشاره شده که بیشتر در زمره‌ی همسایگان ایران و یا آن‌هایی که تحت تاثیر روابط خاص سیاسی و اقتصادی تمایل‌های دو جانبه‌ای وجود دارد ، بوده‌اند ، حالا این سازمان با چرخش نسبی در سیاست‌هایش ، تصمیم گرفته است که روی کشورهایی متمرکز شود که در ورود گردشگر تاثیرگذارترند .

در سال‌های گذشته لغو با برخی کشورها و یا تسهیل ویزا برای اتباع ایرانی از سوی برخی دیگر ، از جمله مالزی ، گرجستان ، ارمنستان ، روسیه و از دیرباز ترکیه و به تازگی صربستان بیشتر به خروج گردشگر به سمت این کشورها منجر شده است .

مقالات مرتبط