logo

شماره پشتیبانی :85524-021

چشمه های جوشان پاموکاله | ترکیه

97/3/31

پاموکاله یکی از چشمه‌های آب گرم و اولین چشمه آب شور جهان می باشد که شامل خواص درمانی بسیاری است. پاموکاله در نزدیکی شهر آنتالیا قرار گرفته است.

پاموکاله از زیباترین‌ اماکن گردشگری ترکیه و یکی از شگفت‌ انگیزترین مناظر جهان گردی در جهان می‌باشد. پاموکاله در ناحیه دریای اژه و در رودخانه مَندَرَس واقع می باشد که در بیشتر فصل های سال آب و هوایی معتدل دارد. به طور دقیق‌تر می شود گفت این چشمه در استان دنیزلی (Denizli) در جنوب غرب ترکیه در فاصله 2 ساعتی از شهر آنتالیا و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته شده است. این استان شامل چشمه‌های آب گرم تراوتن و تراس مواد معدنی کربنات است که توسط آب جاری هستند. این چشمه به دلیل چشم انداز‌های زیبا و خیره کننده‌اش و رنگ سفید رسوبات تشکیل شده به قلعه سفید پنبه‌ای مشهور است که واقعا توصیفی کامل از این چشمه را بیان کرده است. این کوه زمانی محل زندگی رومی‌ها بوده و هنوز هم آثاری از شهر تاریخی هیراپولیس بر قله کوه‌های این منطقه با ارتفاع 160 متر به چشم می‌خورد که امروزه دولت ترکیه آن را به حالت یک موزه درآورده است.

شاهین گشت

این کوه‌ها از شهر دنیزلی به راحتی قابل مشاهده می‌باشند. در این ناحیه هفده چشمه آب گرم وجود دارد که دمای آن‌ها حدود 35 درجه سانتی‌گراد است. فعالیت‌های آتش‌فشانی در زیر زمین باعث ایجاد چشمه‌های آب گرم می باشد و این آب گرم که از ارتفاع 100 متری به پایین می‌ریزد در شیب کوهستان که سرعتش کم می‌شود رسوب می‌کند و این رسوبات و سنگ‌های آهکی سفیدرنگ به وجود می‌آورنده منظره زیبایی می باشند، درست به همین دلیل می باشد که گردشگران بسیاری که به این مکان رویایی قدم می‌گذارند معتقدند اینجا برای آرامش روح و روان، مکانی ایده‌آل است. در قرن بیستم اجازه این داده شد که در کنار شهر تاریخی هیراپولیس، هتلی‌ ساخته شود و این باعث از بین رفتن بخشی از این شهر تاریخی شد، حتی اجازه داده شد در جاده‌ای که در طول دامنه وجود داشت موتور و دوچرخه تردد کنند که این باعث نابودی آرامش و آلودگی محیط شد. دقیقا از زمانی که این چشمه جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، آن هتل‌ها تخریب و اجازه تردد به هیچ گونه وسیله نقلیه‌ای در آن محدوده داده نشد و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای نگهداری این شگفتی طبیعت مطرح شد که حتی اجازه ورود با کفش به آن را نخواهید داشت و راه رفتن روی پلکان‌های فوقانی که جوان‌تر و شکننده‌تر هستند ممنوع می باشد. ماموران بسیاری در سراسر مسیر حضور دارند تا جلوی بروز هرگونه تخلف در این باره را بگیرند. این مکان علاوه بر اینکه توسط دولت ترکیه حفاظت می‌شود، در لیست آثار طبیعی اروپا نیز ثبت شده است و اتحادیه اروپا سالانه بودجه‌ای برای حفاظت از این منطقه در نظر می‌گیرد. استخرهای آب گرم این ناحیه خواص درمانی نیز دارند و مردم هزاران سال است که اعتقاد دارند حمام کردن در این استخرها خاصیت شفا بخش دارد. بلیط ورودی این چشمه آب گرم برای بزرگسالان 25 لیر و برای خردسالان 10 لیر می‌باشد.

موزه شهر تاریخی هیراپولیس:
موزه هیراپولیس در کنار آثار تاریخی شهر هیراپولیس واقع می باشد. این موزه دارای یک بخش بزرگ اختصاص داده شده به آثار یافت شده در Beycesultan Hüyük است که شامل برخی از نمونه‌های زیبا از هنر و صنعت در عصر استفاده از برنز می باشد. آثار کشف شده از مناطق شهر کاریا، پیسیدیا و لیدیا نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه دارای دو بخش فضای رو باز در سمت شرقی هراپولیس که آثار تاریخی سنگی از جنس سنگ مرمر در آن نگهداری می‌شود (همانند تخت جمشید) و فضای سر بسته که عمدتا به عنوان کتابخانه و نگهداری آثار تاریخی ظریف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط


 • معرفی بهترین هتل های ترکیه

  معرفی بهترین هتل های ترکیه

  مطمئناً یکی از دغدغه‌های مسافران و جهانگردان رزرو هتل هایی با قیمت مناسب است. در این مطلب شما را با سه مورد از هتل‌های استانبول آشنا می کنیم. ترکیه یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای گردشگری است و مسئولان کشور نیز زمینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های توریستی را فراهم کرده و امنیت سرمایه آنها را تضمین می کنند. ترکیه در سال گذشته پذیرای 26 میلیون توریست خارجی بوده است.

 • غرق شدن قایق گردشگری در آب های ترکیه

  غرق شدن قایق گردشگری در آب های ترکیه

  رسانه های ترکیه از واژگونی یک قایق حمل مسافر در حالی که مشغول جابه‌جایی گردشگران بود خبر دادند.

 • تجربه فراموش نشدنی از طعم لذیذ غذاهای ترکیه

  تجربه فراموش نشدنی از طعم لذیذ غذاهای ترکیه

  طعم لذیذ و عطر دلنشین غذاهای ترکیه برخاسته از ترکیب حیرت انگیز دنیای شرق و غرب است و در تمام شهرهای ترکیه شما را سرمست خواهد کرد.

 • جدیدترین آمار سفر ایرانی‌ها به ترکیه

  جدیدترین آمار سفر ایرانی‌ها به ترکیه

  تعداد مسافران ایرانی در تعطیلات نوروز ۹۷ به ترکیه توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.