logo

شماره پشتیبانی :85524-021

انتشار کتاب جاده ابریشم در گذرگاه سرزمین قزوین

عضو کمیته علمی اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم گفت: کتاب جاده ابریشم در گذرگاه سرزمین قزوین به قلم رسانا حشمتی‌پور، به سفارش شهرداری قزوین ویژه یازدهمین اجلاس شهرداران جاده ابریشم منتشر شد

95/6/3

شاهین گشت: کشاورز صفیئی گفت: به گواه تاریخ و آثار سیاحان، جهانگردان و مورخان در قالب سفرنامه و غیره سرزمین ایران گره‌گاه و کانون راه‌ها و جاده‌های بازرگانی از گذشته‌های دور تاکنون بوده است و یکی از این مسیرها که از کشور چین آغاز و در مشرق زمین تا اسپانیا و پرتقال در غرب امتداد می‌یافته و بخش اعظمی از مسیر را از سرزمین پهناور ایران می‌گذرانده، جاده ابریشم بوده است. وی تصریح کرد: این جاده نه تنها با خود کالا، تولیدات و محصولات سرزمین‌های دیگر را به ارمغان داشته، بلکه غنی از فرهنگ، علم، دانش و نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف بوده است.

عضو کمیته علمی اجلاس شهرداران جاده ابریشم در این خصوص گفت: در کتاب جاده ابریشم در گذرگاه سرزمین قزوین سعی بر پرداختن به موضوع جاده ابریشم و اثبات نقش تاریخی شهر قزوین و موقعیت ویژه آن در این کریدور ارتباطی بزرگ، شده است.

حشمتی‌پور با اشاره به ویژگی‌های خاص شهر‌های در مسیر جاده ابریشم افزود: برخی از شهر‌های این مسیر موقعیت انشعابی را ایفا می‌کرده‌اند و همین عنصر اهمیت شهر قزوین را در این جاده افزایش داده است. وی با اشاره به نام جاده ابریشم در این گذرگاه تاریخی خاطرنشان کرد: به دلیل مبادلات کالاهای مختلف در این مسیر، به ویژه پارچه ابریشم که کالای همیشگی و مورد توجه در عرضه و تقاضا بوده و نام این جاده در گذر زمان به جاده ابریشم تغییر کرده است.

نویسنده کتاب ضمن اعلام اهمیت شهر قزوین در جاده ابریشم تصریح کرد: شهر قزوین به دلیل ماهیت تاریخی و وجود کاروانسراهای متعدد به عنوان پدیده ای در مسیر، دارای ویژگی منحصر بفرد نسبت به سایر شهرهای این کریدور ارتباطی بوده و با توجه به افزایش تولید پارچه ابریشم در شهرهای شمالی ایران، مرکز عرضه این محصول شهر قزوین به دلیل تلاقی آن با جاده ابریشم بوده است.حشمتی‌پور ضمن اعلام همکاری و نظارت ناصر تکمیل‌همایون در تدوین و انتشار این کتاب افزود: در مجموعه مقالات ارائه شده در دومین اجلاس جاده ابریشم، دبیر کل یونسکو به حضور تأثیر گذار کشور ایران در نقشه‌های جغرافیایی اوراسیا اشاره کرده که ضمن معرفی تمدن و ارزش‌های فرهنگی این کشور به تأثیر بسزای آن بر دیگر تمدن‌های قاره اوراسیا اذعان می‌کند.

علیرضا خزائلی، معاون برنامه ریزی و توسعه و رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین در ادامه اظهار کرد: کتاب جاده ابریشم در گذرگاه سرزمین قزوین به دو زبان فارسی و انگلیسی، در تیراژ 500 جلد به سفارش شهرداری قزوین ویژه یازدهمین اجلاس شهرداران جاده ابریشم منتشر شده است و بعد از برگزاری این اجلاس، مجددا برای عرضه به عموم شهروندان منتشر می‌شود.

رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین ضمن اشاره به اهمیت معرفی جاده ابریشم به شهروندان شهر‌های عضو اجلاس گفت: شهرداری قزوین با انتشار این کتاب سعی بر معرفی صحیح نقش قزوین در مسیر جاده ابریشم دارد و با استناد به منابع غنی فرهنگی و تاریخی و استفاده از نظرات کارشناسان و مورخان داخلی و بین‌المللی در تلاش برای معرفی این شهر به جهان است.

shahin gasht

فارس

pic851035210001

مقالات مرتبط


  سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

  مطالب خواندنی در رابطه با پروازهای چارتری در ایران

  سفرهای ارزان بر مبنای پروازهای چارتر شکل می‌گیرند؛پروازهایی که به همان اندازه که قیمت‌های ارزان آنها در فصل‌های کم‌سفر وسوسه‌کننده است، قیمت‌های بالای‌شان در زمان‌های اوج سفر می‌تواند نارضایتی متقاضیان سفر را به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر این پروازها شرایط ویژه‌ای دارند که ناآگاهی از آنها ممکن است برای مسافران دردسرساز شود.

  اصفهان رکورد دار ورود گردشگران خارجی شد

  با افزایش 60 درصدی گردشگران خارجی , رکورد یک دهه‌ای ورود گردشگران خارجی به اصفهان شکسته شد.