logo

شماره پشتیبانی :85524-021

شهری در ایران که در سال 2017 جهانی شد !

96/10/12

فصلهای سرد سال در ایران، بهترین زمان سفر به شهرهای کویری نظیر یزد می‌باشد ،‌ از اینرو این مقاله از پرواز شاهین گشت که به معرفی شهر یزد پرداخته را از دست ندهید .

نخستین شهر ثبت شده

همان طور که در دوران مدرسه بارها و بارها برایمان تکرار کرده اند ،‌ بیشتر مناطق کشورمان را بیابان تشکیل می دهد . فارغ از دشواری‌های و مسائل آن ،‌ از دیرباز مردمانی خردمند و دانا ساکنان این مناطق بوده اند که شهر یزد گواه این سخن است . شهر زیبای یزد با مساحتی حدود ۸۰۰ هکتار که مملو از آثار باستانی است ، نخستین شهر ثبت شده در سازمان میراث جهانی یونسکو است . در این مقاله سعی بر آن شده که با وجود بناهای دیدنی بی شمار شهر یزد ، بخشی از آن ها را برایتان معرفی کنیم . همراه ما باشید .

شاهین گشت

میدان امیر چخماق

اگر از اهالی یزد پرس‌وجو کنید ، در ابتدا بازدید از میدان تاریخی امیرچخماق را به شما پیشنهاد خواهند کرد زیرا این میدان تاریخی که بومیان یزدی آن را میرچخماق یا میرچماق می‌نامند ،‌ نماد شهر یزد است . در واقع این میدان ،‌ مجموعه‌ای متشکل از تکیه امیرچخماق و بازار سنتی حاج قنبر ، هم چنین بناهایی از جمله مسجد میرچخماق ، آب انبارها ، بقعه ، حمام و کاروانسراست که بنای اولیه آن توسط امیر جلال الدین چخماق در قرن نهم هجری گذاشته شده است .

شاهین گشت

شاهین گشت

تکیه امیرچخماق

در اولین نگاه ، تکیه امیرچخماق است که در این میدان خودنمایی می‌کند که امروزه ورودی بازار حاجی قنبر می‌باشد . قدمت این تکیه به قرن سیزدهم هجری بازمی‌گردد که بر سر‌در بازار ، دو مناره بلند به سبک تکایای یزد بنا گردیده و اکنون تنها جداره اصلی آن باقی مانده است . امروزه مردم یزد در هنگام عزاداری‌ها و انجام مراسم نخل‌برداری به این تکیه می‌آیند و مراسم را تماشا می‌کنند . بزرگان شهر نیز از قسمت میانی تکیه که آن را غرفه میانی می‌نامند ، به تماشای عزاداری می‌نشستند و برای موذن راهی تعبیه شده بود که از مناره‌های بالای غرفه‌های میانی بالا می‌رفته تا اذان سر دهد . البته امروزه بازدیدکنندگان می‌توانند به بالای مناره‌ها رفته و بافت تاریخی یزد را به طور کامل مشاهده کنند .

نخل تاریخی امیرچخماق

در قسمت شرقی تکیه ، نخل بزرگی قرار گرفته که به نخل حیدری‌ها شهرت دارد و قدمت آن به 450 سال پیش در دوره صفوی باز می‌گردد . اول ماه محرم ، این نخل را که نمادی از مراسم سوگواری محرم است ، با پارچه‌های سبز و مشکی می‌پوشانند و در مراسم نخل‌گردانی ، توسط عزاداران حمل می‌شود .

بازار حاجی قنبر

قدیمی‌ترین بخش بازار سنتی یزد را بازار حاجی قنبر می‌نامند که توسط نظام‌الدین حاجی‌قنبر جهانشاهی در قرن نهم هجری ساخته شده . بی‌شک بازدید از بافت قدیمی بازار و قدم زدن در میان مغازه‌های قدیمی ، می‌تواند شما را هر چه بیشتر با معماری ، مردم و فرهنگ یزد آشنا کند . ضمن اینکه بازدید از مسجد میرچخماق در ضلع جنوبی میدان را نباید از دست داد . هم چنین از دیگر بخش‌های اصلی مجموعه فرهنگی - تاریخی امیرچخماق ، آب انبارهای میدان می‌باشند . در زمان گذشته ، ۳ آب انبار در این میدانبوده که اکنون آب انبار پنج بادگیر ( ستی فاطمه ) و آب انبار تکیه یا حاجی‌قنبر باقی مانده اند . ورود به آب انبارها نیز از طریق یکی از غرفه‌‌های ضلع غربی تکیه میسر می‌باشد .

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد ، از جمله بناهای تاریخی منحصربفرد شهر یزد است که ساخت آن یک قرن به طول انجامیده و داستان‌های شنیدنی بسیاری را بر پیکره‌ی خود جای داده است . در واقع مسجد جامع یزد ، از ترکیب سه مسجد قدیمی به شکل کنونی در آمده است . این مسجد از جمله برترین آثار معماری اسلامی و تجلی هنر ایرانی است .

شاهین گشت

مسجد جامع

برخی معتقدند این مسجد را به جای آتشکده ساسانی ساخته است . این مسجد ۹۰۰ ساله یادگار ارزشمند دوره های مختلف تاریخی است . سردر آن متعلق به دوره تیموریان ، بناهای گنبدخانه‌اش متعلق به دوره ایلخانی و مناره‌ی بلند و ۲۵ متری آن از دوره صفوی به جای مانده است . مسجد جامع یزد در فضایی مملو از آرامش و با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و مزین به نقوش اسلیمی ، زیبایی وصف‌ناپذیری را به چشم بینندگان هدیه می‌دهد . برخی از اهالی یزد معتقدند در ساخت مصالح مسجد از خاک کربلا و گلاب استفاده شده است و از این‌رو برای مسجد ارزش بسیاری قائل هستند .

پس از گشت‌وگذار درمسجد ، به چهارسوق و بازار شاهی یزد که در انتهای خیابان مسجد جامع قرار دارد هم ، سری بزنید .

باغ دولت آباد

در قلب کویر یزد ، باغ زیبا و پهناور دولت آباد به وسعت ۶۰۴ هکتار و با ۲۶۰ سال قدمت ، همچون نگین سبزی می‌درخشد و رهگذران را محو شکوه و عظمت خود می‌کند . این باغ از دوران افشاریه و زندیه به یادگار مانده که بلندترین بادگیر جهان را در قلب خود جای داده است و یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . باغ دولت آباد متشکل از چند بنای قدیمی است ؛ اما بنای اصلی آن ، ساختمان هشتی یا همان بادگیر تابستانی است . بادگیر باغ دولت آباد با ارتفاع ۳۳.۸ متر ، بر روی این هشتی قرار دارد و در زیر آن یک حوض کوچک تعبیه شده و هوای خنک از زیر بادگیر را به قست شاهنشین منتقل می‌کند ؛ به همین دلیل ، آن را ساختمان تابستانه یا بادگیر می‌نامند .

شاهین گشت

خانه لاری‌ها

خانه اعیانی لاری‌ها ، نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری اصیل ایرانی است . این عمارت باشکوه و عظیم به یکی از تجار لاری به نام حاجی محمدابراهیم لاری متعلق بوده است . خانه‌ لاری‌ها ۱۷۰۰ مترمربع مساحت دارد و زیربنای آن حدود ۱۲۰۰ مترمربع است اما آنچه این بنا را منحصربفرد می‌کند ، تزئینات آیینه‌کاری و گچ‌بری‌های هنرمندانه بر در و دیوار عمارت است که پس از بازسازی در سال‌های اخیر ، به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر یزد تبدیل شده است .

شاهین گشت

شاهین گشت

مدرسه ضیائیه | زندان اسکندر

محله معروف فهادان یزد ، بنایی اسرارآمیز به نام زندان اسکندر و یا همان مدرسه ضیائیه را در دل خود جای داده که روایت‌های متعددی در مورد آن وجود دارد . برخی معتقدند این بنا با ۸ قرن قدمت ، محل تدریس و برگراری جلسات بزرگان و علمای شهر بوده است . برخی نیز باور دارند که اسکندرمقدونی پس از حمله به ایران این ساختمان را به عنوان زندان بنا کرده است کهه سال‌های بعد و با گذر زمان ، به مدرسه تبدیل شده است .

داستان‌های زیادی در مورد این بنا به گوش می رسد ؛ دیوارهای بلند ساختمان ، داستان زندان اسکندر را باورپذیرتر می‌کند . البته زمانی که این بنا به ویرانه تبدیل شد ، گودالی عمیق در یکی از قسمت‌های آن بوجود آمد که مردم آن را سیاهچال می‌نامیدند و تصور می‌کردند همان زندان است ؛ از همین‌رو باور مردم نسبت به اینکه این ساختمان زندان اسکندر است ، شدت گرفته بود . اما در جریان مرمت بنا و پس از مطالعات کارشناسان ، مشخص شد که این گودال بر اثر احداث شبکه آبرسانی در زیرزمین بوجود امده است .

شاهین گشت

خانه ملک التجار

خانه تاجر نامدار یزدی به نام حاجی علی اکبر شیرازی با ۱۲۰ سال قدمت ، یکی دیگر از عمارت‌های منحصربفرد و اصیل ایرانی است که امروزه محل اقامت گردشگران و اولین هتل خشتی جهان است . علاوه بر ورودی زیبا ، ساختمان هشتی و قسمت‌های مختلف بنا نظیر قسمت شاه نشین ، آنچه خانه ملک‌التجار را منحصربفرد و یگانه می‌کند ، نقاشی‌های بی‌نظیری است که پس از ۱۰ سال تلاش هنرمندان شیرازی ، بر در و دیوار این عمارت نقش بسته‌اند .

میدان مارکار در نقطه وسط ایران

آیا تاکنون کنجکاو بوده‌اید که نقطه وسط ایران از لحاظ مختصات جغرافیایی کجاست و به چه شکلی است ؟ این نقطه در قلب شهر یزد واقع شده و میدان مارکار نام دارد . در میدان مارکار نیز ساعت بزرگ و عمومی فردوسی است که با اشعاری از شاعر یزدی به نام ناصر تزئین شده است .

میدان وقت الساعت

قدیمی‌ترین ساعت شهری ایران ، برجی خشتی است که میدان وقت الساعت نام دارد و از زمان قاجار به یادگار مانده است . این ساعت قدیمی ، در سال ۷۲۵ هجری قمری ، توسط ساعت‌ساز ماهر یزدی ، ابوبکر در مدرسه رکنیه ساخته شده است . میدان وقت الساعت از جمله آثار ملی ثبت شده ایرانی است که در کنار مسجد جامع یزد قرار دارد و هنگام بازدید از مسجد جامع یزد ، بهترین فرصت برای بازدید از آن نیز می‌باشد .

شاهین گشت

آتشکده یزد ( آتشکده ورهرام )

آتشکده یزد نیایشگاه زرتشیتیان شهر یزد است که متعلق به دوران پهلوی است و قدمت چندانی ندارد . این آتشکده محل نگه‌داری آتش‌مقدس زرتشتیان است که از این لحاظ حائز اهمیت است . این آتش مقدس شعله‌ای از آتش آتشکده کاریان در لارستان است و بیش از ۱۵۰۰ سال است که روشن است و از همین‌رو برای زرتشتیان بسیار مقدس است .

آتشکده یزد در ابتدا خانه یکی از موبدان زرتشتی بوده و اینک آتش مقدس در آن نگه‌داری می‌شود .

شاهین گشت

مقالات مرتبط


  سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

  روستایی نیمه ایرانی- نیمه اروپایی در تهران

  بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است.اهالی این روستا هم ‌ایرانی‌اند هم اروپایی، هم فارسی می‌دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی‌هاست.مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است.

  شهر یزد در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت

  شهر تاریخی یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.